رپرتاژ

دستگاه تصفیه آب RO در مقابل UV: کدام بهتر است؟

بسیاری از افراد قبل از خرید دستگاه تصفیه آب این سوال را می پرسند. آیا یک دستگاه تصفیه آب RO برای نیازهای آنها بهتر است یا یک دستگاه تصفیه آب UV. نوشیدن آب تمیز برای سلامتی ضروری است. با توجه به آلودگی گسترده آب لوله کشی دیگر منبع آبی قابل اعتمادی نیست. موارد متعددی وجود داشته است که افراد به دلیل نوشیدن آب لوله کشی تصفیه نشده بیمار شده اند. بنابراین داشتن یک دستگاه تصفیه آب با کیفیت در منزل از ضروریات هر خانه ای است. با این حال، بازار چندین دستگاه تصفیه آب را ارائه می دهد که از سیستم های مختلف تصفیه آب استفاده می کنند. از این رو، انتخاب فیلتر آب مناسب برای خانه می تواند شما را گیج کند. در این مقاله ما برای کمک به شما در تصمیم گیری صحیح، محبوب ترین سیستم های تصفیه آب یعنی دستگاه تصفیه آب RO  و UV را مقایسه کرده ایم.

دستگاه تصفیه آب RO در مقابل UV: کدام بهتر است؟

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس (RO) چیست؟

این یک سیستم تصفیه آب است که مولکول های آب را از طریق یک غشای نیمه تراوا حرکت می دهد. در نتیجه، تنها مولکول های آب می توانند به سمت دیگر غشاء حرکت کنند و نمک های محلول و سایر ناخالصی ها را از خود به جای بگذارند. از این رو، آب تصفیه شده RO عاری از باکتری های مضر و آلاینده های محلول است.

تصفیه کننده های RO

دستگاه های تصفیه RO با کمک غشای RO آب را تصفیه می کنند تا از آلودگی ها در امان باشد. این به حذف ناخالصی ها مانند مواد جامد محلول و ذرات نامرئی مانند باکتری های موجود در آب کمک می کند. تعمیر و نگهداری منظم برای تصفیه کننده های RO ضروری است تا برای مدت طولانی به درستی کار کند. این تصفیه کننده ها برای خانه هایی که آب کمتری مصرف می کنند مناسب هستند و در مقایسه با تصفیه کننده های UV گران ترند.

آنها بیشتر برای مکان هایی با سطوح بالای TDS (کل مواد جامد محلول) در آب توصیه می شوند که معمولاً به عنوان آب سخت شناخته می شوند. خوبی دستگاه های تصفیه آب RO این است که فشار زیادی برای جداسازی مواد معدنی سنگین و نمک از آب ایجاد می کند. این باعث کاهش سطح TDS در آب با فشار دادن آب به داخل یک غشای مصنوعی می شود. آب با ۴۵ تا ۷۰ TDS سالم و بی خطر برای آشامیدن در نظر گرفته می شود.

با این حال، تصفیه‌کننده‌های RO مواد معدنی بیش از حد آب را فیلتر می‌کنند و آب را تا ۴۰ TDS کاهش می‌دهند که این تنها عیب آنهاست. با این حال، برخی از دستگاه های تصفیه آب RO گزینه ای را برای تنظیم سطح TDS ارائه می دهند تا بتوانید آب خوش طعم را دریافت کنید. می توانید بهترین دستگاه های تصفیه آب را در سایت فروشگاه سارنیا واتر که نمایندگی دستگاه تصفیه اب اصفهان را دارد بیابید.

 

سیستم تصفیه آب UV چیست؟

در یک سیستم فیلتر آب UV، اشعه UV (فرابنفش) باکتری های مضر آب را از بین می برد. از این رو آب به طور کامل از عوامل بیماری زا ضد عفونی می شود. دستگاه تصفیه آب UV برای سلامتی مفید است زیرا تمام میکروب های مضر موجود در آب را بدون تأثیر بر طعم از بین می برد.

تصفیه کننده های فرابنفش (UV)

دستگاه های تصفیه آب UV با استفاده از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن میکروب های موجود در آب کار می کنند. تا آنجا که به تعمیر و نگهداری مربوط می شود، دستگاه های تصفیه آب UV برای عملکرد بهتر نیاز به تعویض سالانه دارند. با این حال، پس از یک سال هیچ اطمینانی وجود ندارد که اشعه ماوراء بنفش به ضدعفونی کامل آب ادامه دهد. تصفیه‌کننده‌های UV معمولاً در هند استفاده می‌شوند زیرا مقرون به صرفه هستند و هنوز هم کار تولید آب آشامیدنی سالم را انجام می‌دهند.

تصفیه آب RO یا UV کدام بهتر است؟

در حالی که هر دو سیستم تصفیه آب RO و UV باکتری های مضر آب را از بین می برند  قبل از تصمیم گیری نهایی برای خرید باید چندین فاکتور دیگر را در نظر بگیرید. در اینجا تفاوت های اصلی بین دو سیستم فیلتراسیون وجود دارد. فیلتر UV تمام پاتوژن های موجود در آب را از بین می برد. با این حال، باکتری های مرده در آب معلق می مانند. از طرف دیگر، یک دستگاه تصفیه آب RO باکتری ها را می کشد و اجساد مرده آنها را که در آب شناور هستند فیلتر می کند. از این رو، آب تصفیه شده RO بهداشتی تر است. دستگاه های تصفیه آب RO می توانند نمک های محلول و مواد شیمیایی را از آب حذف کنند.

با این حال، فیلترهای آب UV نمی توانند مواد جامد محلول را از آب جدا کنند. بنابراین، سیستم های RO در تصفیه آب لوله کشی موثرتر هستند زیرا باکتری ها تنها عامل آلوده کننده آب نیستند. فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی مضر موجود در آب می توانند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارند. تصفیه کننده های RO دارای یک سیستم پیش فیلتراسیون داخلی هستند که به آنها کمک می کند با آب کثیف و گل آلود کار کنند. از طرفی فیلترهای UV با آب گل آلود کار نمی کنند. برای از بین بردن موثر باکتری ها، آب باید شفاف باشد. از این رو، فیلترهای UV ممکن است گزینه خوبی برای مناطقی که آب دارای مقدار زیادی رسوب است، نباشد.

دستگاه های تصفیه آب RO برای افزایش فشار آب به برق نیاز دارند. با این حال، فیلترهای UV می توانند با فشار آب معمولی کار کنند. برای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب همین حالا از طریق سایت فروشگاه سارنیا واتر اقدام کنید. سارنیا واتر که نمایندگی فروش دستگاه تصفیه آب اصفهان را دارد بهترین و به روز ترین دستگاه های تصفیه اب را با بهترین قیمت و کیفیت به شما عرضه می کند.

 

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن