سرگرمی

بزرگترین کشورهای دنیا

بزرگترین کشورهای دنیا به معنای دولتهای مستقل هستند که تعریف قوی تری نسبت به کشور دارند.یک دولت مستقل یک منطقه جغرافیایی با دولت مستقل سیاسی است.

به عنوان مثال انگلستان یک کشور مستقل است اما اسکاتلند نیست.زیرا اسکاتلند بخشی از مجلس انگلیس است . به همین ترتیب چین یک کشور مستقل است اما تبت نیست.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد فهرستی از بزرگترین کشورهای دنیا را در این مقاله آورده ایم.

بزرگترین کشورهای دنیا

اندونزی پانزدهمین کشور پهناور جهان

کشور اندونزی با مساحتی بالغ بر (۱٫۹۰۴٫۵۶۹)کیلو متر مربع پانزدهمین کشور بزرگ جهان است .این کشور که از چند جزیره تشکیل شده است و گروه های مختلف قومی در آن زندگی می کنند.

این کشور ۲۵۸ میلیون نفر جمعیت دارد و  چهارمین کشور پر جمعیت جهان است.

مکزیک چهاردهمین کشور پهناور جهان

کشور مکزیک یکی از بزرگترین کشورهای دنیا و چهاردهمین کشور پهناور جهان است با مساحتی بالغ بر (۱٫۹۶۴٫۳۷۵)کیلومتر مربع .این کشور ۱۱۳ میلیون نفر جمعیت داردکه بعضی از انها همیشه به سوی ایالات متحده در حرکت اند.

این کشور از چهار طرف توسط کوهها محدود شده است و در ارتفاع بالا قرار دارد.

مکزیک یکی از بزرگترین کشورهای دنیا-asemari.ir
مکزیک یکی از بزرگترین کشورهای دنیا-asemari.ir
عربستان سعودی سیزدهمین کشور پهناور جهان

عربستان سعودی سیزدهمین کشور پهناور جهان و بزرگترین کشور خاورمیانه است و شبه جزیره عربستان را تشکیل می دهد.این کشور ۳۱ میلیون نفر جمعیت دارد که یک سوم آن کارگران خارجی هستند.

این کشور بجز در ساحل دریای سرخ بیابانی و خشک است.

عربستان یکی از پهناورترین کشورهای جهان
عربستان یکی از پهناورترین کشورهای دنیا
دانمارک و گرینلند دوازدهمین کشور پهناور جهان

دانمارک با گرینلند با مساحتی بالغ بر (۲٫۲۱۰٫۵۷۹)کیلومتر است.گرینلند در سال های (۱۷۲۱-۱۹۵۳)مستعمره دانمارک بود.و در سالهای (۱۹۵۳-۱۹۷۹)میلادی یکی از شهرهای دانمارک بود.

جمعیت گرینلند پس از یک رفراندوم در سال ۱۹۷۹ و حتی استقلال در سال ۲۰۰۸ استقلال محدودی داشت .و اکنون یک کشور مستقل در قلمرو دانمارک است.

همین امر در مورد جزایر فارو یک گروه کوچک از جزایر نروژ بریتانیا و ایسلند صدق می کند.کنترل امور خارجی -دفاع و اقتصاد کشور گرینلند توسط دانمارک حفظ می شود.

اگر گرینلند کشوری مستقل حساب شود مساحت آن (۲٫۱۶۶٫۰۸۶)کیلومتر مربع است.و اگر گرینلند بخشی از دانمارک محسوب شود مساحت دانمارک (۲٫۲۱۰٫۵۷۹)کیلومتر مربع است.

در هر صورت دانمارک گرینلند دوازدهمین کشور پهناور دنیا محسوب می شود.جمعیت گرینلند تنها ۵۶ هزار نفر است.

asemari.ir
asemari.ir
جمهوری دموکراتیک کنگو یازدهمین کشور پهناور جهان

قبلا به نام کنگو کینشاس شناخته می شد.دومین کشور بزرگ آفریقا است.جمهوری دموکراتیک کنگو نباید با کشور کنگو که بسیار کوچکتر از جمهوری دموکراتیک است اشتباه گرفته شود.

این کشور در سالهای ۱۹۹۸-۲۰۰۳ به شدت تحت تاثیر قرار گرفت .این کشور دارای جنگل های بزرگی است که می توانید شامپانزه و کروکودیل در آن پیدا کنید.

جمهوری دموکراتیک کنگو ۸۲ میلیون نفر جمعیت دارد.و یازدهمین کشور پهناور دنیاست.

الجزایر دهمین کشور پهناور جهان

یکی از بزرگترین کشورهای دنیا الجزایر است .این کشور با مساحتی بالغ بر (۲٫۳۸۱٫۷۴۱)کیلومتر مربع دهمین کشور بزرگ جهان و اولین کشور بزرگ بزرگ آفریقا است .بیش از چهل میلیون در کنار ساحل شمال زندگی می کنند . در این کشور تپه و کوهستان زیاد است.

قزاقستان نهمین کشور پهناور دنیا

قزاقستان با مساحتی بالغ بر (۲٫۷۲۴٫۹۰۰)نهمین کشور بزرگ جهان است.این کشور دارای انواع مختلفی از کوهها -کانی ها -چمن زارها و استپ ها ست و دارای آب و هوایی سرد و خشک است.

این کشور دارای فصل های متمایز است و تنها ۱۸ میلیون نف جمعیت دارد . قزاقستان در سال ۱۹۹۱ از اتحاد جماهیر شوروی مستقل شد.

آرژانتین هشتمین کشور پهناور دنیا

با مساحتی بالغ بر (۲٫۷۸۰٫۴۰۰)کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ آمریکای جنوبی و هشتمین کشور بزرگ دنیاست.این کشور دارای انواع مختلفی از طبیعت است و شما می توانید همه چیز را از جمله کوههای پوشیده از برف را ببینید.

از انجا که کشور از شمال به جنوب گسترش می یابد آب و هوا از سوپر ویتپک تا زیرورکیست متفاوت است .آرژانتین مرکزی دارای آب و هوای معتدل و مانند اروپاست .جمعیت این کشور ۴۳ میلیون نفر است.که ۶۸ درصد آنها از اروپا می آیند.

asemari.ir
asemari.ir
هند هفتمین کشور پهناور دنیا

هند با مساحتی بالغ بر (۳٫۲۸۷٫۲۶۳)کیلومتر مربع  هفتمین کشور بزرگ جهان است . و با ۱٫۳ میلیارد نفر جمعیت دومین کشور پر جمعیت جهان است.

این کشور علاوه بر کوه دارای بیابان -دشت های بزرگ -جنگل های بارانی -سواحل و بسیاری دیگر از انواع منظره است.بجز کوهستان آب و هوای آن گرم و خشک و مرطوب است.

asemari.ir
asemari.ir
استرالیا ششمین کشور پهناور دنیا

استرالیا با مساحتی بالغ بر (۷٫۶۹۲٫۰۲۴) کیلومتر مربع در قرن ۱۸و ۱۹ به معنای واقعی توسط اروپایی ها مورد حمله قرار گرفت .و اکنون ۹۰ درصد جمعیت ۲۴ میلیونی استرالیا را اروپایی ها تشکیل می دهند.

مردم بومی استرالیا دو درصد از جمعیت را تشکیل می دهند.جمعیت باقی مانده بیشتر آسیایی هستند.جنوب غرب این کشور دارای آب و هوای معتدل است .

در وسط استرالیا چند چند بیابان بزرگ وجود دارد و تراکم جمعیت در اینجا بسیار کم است.بیابان ها توسط مراتع احاطه شده اند که به نوبه خود توسط جنگل ها احاطه شده اند.

در شمال غرب استرالیا بیابان ها به تمام سواحل می رسد.در قسمت شمال شرق کشور جنگل های بارانی وجود دارد.

استرالیا یکی از بزرگترین کشورهای دنیا
استرالیا یکی از بزرگترین کشورهای دنیا
برزیل پنجمین کشور پهناور دنیا

برزیل با مساحتی بالغ بر (۸٫۵۱۵٫۷۶۷)کیلومتر مربع بزرگترین کشور امریکای جنوبی و پنجمین کشور بزرگ دنیاست .این کشور ۲۰۵ میلیون نفر جمعیت دارد .مردم بزریل ۴۸درصد سفید پوست -۴۴ درصد قهوه ایی -و ۸ درصد سیاه و سفید اند.

اقلیت آسیایی ها ۱٫۱ درصد و فرزندان بومیان برزیل ۴ درصد سرخ پوست اند . شمال غرب بزریل توسط جنگل آمازون پوشش داده شده است.در اکثر شهرها هوا گرمسیری است مگر در جنوب غرب که هوا معتدل است.

asemari.ir
asemari.ir
ایالات متحده آمریکا چهارمین کشور پهناور دنیا

آمریکا با مساحتی بالغ بر (۹٫۵۲۶٫۴۶۸)کیلومترمربع بخشی از قاره آمریکای شمالی را تشکیل می دهد.این کشور تنها به کانادا در شمال و مکزیک در جنوب محدود می شود.

اما شما نباید دو ایالت آلاسکا و هاوایی که دور از بقیه کشور هستند را فراموش کنید.این کشور ۳۲۴ میلیون نفر جمعیت دارد. و سومین کشور پر جمعیت جهان پس از چین و هند است .

اکثریت خود را به عنوان سفید ۷۲ درصد -۱۶ درصد به عنوان اسپانیایی یا آمریکای لاتین -۱۳ درصد به عنوان سیاه و ۵ درصد به عنوان آسیایی شناخته می شوند.

حدود ۱ درصد از فرزندان بومی سرخ پوستان هستند.این کشور در مناطق مختلف آب و هوایی متفاوتی دارد.بخش شمال غرب شبیه اسکاندیناوی است .

قسمت جنوب ساحل غرب شبیه مناطق مدیترانه است.در داخل ساحل غرب بیابان ها – استپ ها و زنجیره های کوهستانی هستند.بخش جنوب دارای هوای نیمه گرمسیری است.

در حالی که بخش شمالی دارای آب و هوای معتدل است .

asemari.ir
asemari.ir
چین سومین کشور پهناور دنیا

یکی دیگر از بزرگترین کشورهای دنیا چین با مساحتی بالغ بر (۹٫۷۰۶٫۹۶۱)کیلومتر مربع سومین کشور بزرگ جهان و پر جمعیت ترین کشور جهان است .۱/۴ میلیارد نفر جمعیت دارد . این کشور از سال ۱۹۷۹ سیاست تک فرزندی را پیش گرفته است .

یک نظر سنجی در سال ۲۰۰۷ نشان داد که در این کشور ۳۶ درصد مردم تک فرزند و ۵۳ درصد ۲ فرزند دارند.جنوب شرق چین از جنگل پوشیده شده است .

در حالی که شمال غرب دارای چمن زارهای -استپ و بیابان است .تبت و تایوان نیز تحت کنترل دولت چین قرار دارند.

asemari.ir
asemari.ir
کانادا دومین کشور پهناور دنیا

یکی از بزرگترین کشورهای دنیا کانادا با مساحتی بالغ بر (۹٫۹۸۴٫۶۷۰)دومین کشور بزرگ جهان است و بزرگترین کشور مستقل در جهان است .کانادا ۳۶ میلیون نفر جمعیت دارد که چهار پنجم آن در ایالات متحده زندگی می کنند.

کانادا دارای سه نوع مردم بومی است .۱- سرخ پوستان (ملل) ۲- تیس یا نیمه سرخ پوستان ۳- ایونیت ها که مجموعا ۴ درصد جمعیت را تشکیل می دهند.

۹۶ درصد باقیمانده اروپایی ها هستند .کانادا از جنگل های مخروطی بجز شمال شمال پوشیده شده است که سالها از برف پوشیده شده بود.آب و هوا در امتداد سواحل نزدیک ایالات متحده تقریبا شبیه شمال اروپاست .

در حالی که بخش وسط کانادا تفاوت قابل توجهی بین تابستان و زمستان است .قطب شمال مغناطیسی در شمال کانادا ست.

asemari.ir
asemari.ir
روسیه پهناور ترین کشور دنیا

روسیه با مساحتی بالغ بر (۱۷٫۰۹۸٫۲۴۲)بزرگترین کشور جهان است که در سرتاسر شمال آسیا قرار دارد.دارای ۱۴۴ میلیون نفر جمعیت و نهمین کشور پر جمعیت دنیاست.

روسای قومی ۸۱ درصد جمعیت را تشکیل می دهند.این کشور از مناطق بزرگ مسطح تشکیل شده است .جنوب آن استپ ها در جنگل های مخروطی متوسط و در شمال آن توندرا قرار دارد.

و هم چنین تعدادی کوه دریاچه و رودخانه ها قرار دارند.بزرگترین بخش این کشور دارای آب و هوای معتدل است اما در شمال آن سیبری آب و هوای سرد و زمستانی است .

سواحل شمالی که اغلب در تمام طول سال از برف پوشیده می شود دارای آب و هوای آکوستیک است.

asemari.ir
asemari.ir

 

 

 

 

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن