سلامتی

آیا تخم مرغ کلسترول خون را بالا می برد ؟

فواید تخم مرغ در افزایش کلسترول خوب خون که شاید کمتر کسی در مورد آن اطلاع داشته باشد باعث می شود بسیاری از افراد به دلیل بی اطلاعی از فواید تخم مرغ درمقابل آن جبهه بگیرند.

تخم مرغ غنی از مواد معدنی است . مقادیر ویتامین A-فولات -ویتامین های گروه B و ویتامین D_EوK – کلسیم و روی از دیگر ویتامین های موجود در تخم مرغ است.

بطور کلی تخم مرغ غنی از تمام ریزمغذی ها جهت تامین سلامت فرد است .در صورتی که از تخم مرغ های غنی شده با امگا۳ استفاده می کنیداز فواید بیشتری بهره مند خواهید شد.

کلسترول تخم مرغ اثر نامطلوبی بر چربی ها ندارد

هر تخم مرغ حاوی ۲۱۲ میلی گرم کلسترول است که تقریبا بیش از نیمی از کلسترول توصیه شده (۳۰۰میلی گرم)است.به یاد داشته باشید که کلسترول موجود در رژیم غذایی اثر ناچیزی در افزایش کلسترول خون دارد.

بطور کلی کبد مقادیری کلسترول را به صورت روزانه تولید می کند.وقتی فردی تخم مرغ مصرف کندکلسترول کمتری توسط کبد تولید خواهد شد.پاسخ افراد مختلف نسبت به دریافت کلسترول متفاوت است.

به گونه ایی که در ۷۰ درصد افراد دریافت کلسترول تاثیری در افزایش کلسترول خون ندارد اما در ۳۰ درصد بقیه به طور خفیفی کلسترول توتال و LDL را افزایش می دهد.

یکی از فواید تخم مرغ این است که کلسترول خوب خون را بالا می برد

یکی از فواید تخم مرغ این است کلسترول خوب خون(HDL) را بالا می برد .افزایش HDL خون باعث کاهش بروز بیماری های قلبی- سکته و بسیاری از بیماری های دیگر می شود.

مصرف تخم مرغ بهترین راه برای افزایش HDL است.مطالعه ایی انجام شده که در آن شرکت کنندگان به مدت ۶ هفته روزانه ۲ عدد تخم مرغ مصرف کرده بودند.کلسترول افزایش ۱۰ درصدی را به همراه داشت .

تخم مرغ حاوی کولین است ریز مغذی بسیار مهمی که اکثر افراد به اندازه کافی دریافت نمی کنند.کولین در سلول های مغزی نقش زیادی دارد.تخم مرغ یکی از غنی ترین منابع کولین است. هر تخم مرغ حاوی صد میلی گرم کولین است.

فواید تخم مرغ در کاهش کلسترول بد خون-asemari.ir
فواید تخم مرغ در کاهش کلسترول بد خون-.irasemari

تخم مرغ LDLسایز کوچک با چگالی بالا را به LDLسایز بزرگ تبدیل می کند

LDLبه عنوان کلسترول بد شناخته می شوداین LDL ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را بالا می برد.اما نکته مهم این است که نقش LDLبه سایر ذرات آن بستگی دارد

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که LDL با ذرات کوچک و چگالی بالا با ریسک ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی مرتبط است.یکی از فواید تخم مرغ این است LDL سایز کوچک با چگالی بالا را به LDL سایز بزرگ تبدیل می کند.

حتی اگر تخم مرغ باعث افزایش LDL خون شود مطالعات ثابت کرده اند که این ذرات از ابعاد کوچک و چگالی بالا به ذرات LDL با ذرات بزرگ تبدیل خواهند شد که اتفاق خوشایندی است.

تخم مرغ حاوی گزانتین و لوتئین  آنتی اکسیدان هایی که در سلامت چشم موثرند

مطالعات نشان می دهد که دریافت ترکیبات فوق ریسک کاتاراکت و دژنراسیون ماکولا را کاهش می دهد. تخم مرغ حاوی مقادیر قابل توجهی از لوتئین و گزانتین است.

مطالعات نشان می دهد مصرف تخم مرغ به مدت ۴ الی ۵ هفته سطح خونی لوتئین و گزانتین را به ترتیب ۵۰-۲۵ درصد و ۱۴۲-۱۱۴ افزایش می دهد.

یکی از فواید تخم مرغ  این است که منبع خوبی از ویتامین A است .کمبود این ویتامین از اصلی ترین دلایل بروز مشکلات و نواقص بینایی است.

 یکی از فواید تخم مرغ آنتی اکسیدان های آن است-asemari.ir
یکی از فواید تخم مرغ آنتی اکسیدان های آن است-asemsri.ir

تخم مرغ حاوی پروتئین با کیفیت بالا و اسیدهای آمینه ضروری است

ارزش بیولوژیکی تخم مرغ بالاست.در مقایسه با سایر منابع پروتئین مثل گوشت -حبوبات و لبنیات منبع بسیار خوبی برای تامین پروتئین و اسیدهای آمینه مورد نیاز است.

ترکیب تخم مرغ با سایر مواد غذایی مثل نان و برنج باعث افزایش ارزش غذایی آنها می شود.تخم مرغ در بین مواد غذایی مختلف بالاترین کیفیت پروتئین یعنی ۱۰۰ را به خود اختصاص داده است.

و به عنوان استاندارد مرجع برای سنجش پروتئین سایر غذاها استفاده می شود.

تخم مرغ کالری محدود با قدرت سیر کنندگی بالا

با مصرف تخم مر غ می توانید کالری مصرفی خود را کاهش داده و به مرور زمان قدم در مسیر کاهش وزن بگذارید.یک مطالعه انجام شده در بین سی خانم دچار اضافه وزن با جایگزینی تخم مرغ به جای شکر صبحانه کالری دریافتی در ۳۲ ساعت آینده کاهش یافت .

در مطالعه ایی دیگر این جابجایی باعث کاهش وزن در طی یک دوره ی ۸ هفته ایی شد.

چه افرادی باید بیشتر تخم مرغ مصرف کنند

-افرادی که نیاز به افزایش عضله دارند مثل ورزشکاران

-کودکان و نوجوانان در سنین رشد .برای کودکان ۱تا ۹ ساله یک روز در میان یک زرده تخم مرغ توصیه می شود.

-افرادی که از افسردگی رنج می برند .مطالعات نشان می دهد ریز مغذی های موجود در تخم مرغ نقش مهمی در کاهش بروز افسردگی دارد.

به دلیل فواید و مزایای تخم مرغ کلیه افراد شاغل در زمینه سلامت و بهداشت موظفند آموزش های لازم زا در این خصوص به گروه های سنی مختلف از جمله کودکان به دلیل اینکه در سن رشد هستند ارائه دهند.

و برنامه های آموزشی جهت بهره مندی هر چه بیشتر از این اعجاز طبیعی را در مراکز بهداشتی و مدارس برگزار نمایند.

منبع:مجله دنیای تغذیه شماره ۱۸۳ دی ماه ۱۳۹۶

 

 

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن