ورزشی

تاریخچه جام جهانی فوتبال

تاریخچه جام جهانی فوتبال به سال ۱۹۳۰ برمی گردد. زمانی که فیفا حاکمیت جهانی فوتبال تصمیم گرفت مسابقات فوتبال بین المللی مردان را در دوران رئیس جمهور فیفا ریموت که این ایده را داده بود برگزار کند.

 در تاریخچه جام جهانی فوتبال نخستین دوره که در سال ۱۹۳۰ برگزار شد به عنوان مسابقات نهایی تنها ۱۳ تیم مورد دعوت قرار گرفتند.از آن زمان به بعد جام جهانی با پیشرفت و گسترش با مسابقات نهایی خود با ۳۲ مسابقه همراه با یک دوره دو ساله رای دهی شد که شامل بیش از ۲۰۰ تیم از سراسر جهان شد.

مسابقات هر ۴ سال یکبار انجام شد مگر در سال های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ زمانی که مسابقات به دلیل جنگ های جهانی لغو گردید.

فوتبال بین المللی قبل از سال۱۹۳۰

 در تاریخچه جام جهانی فوتبال اولین مسابقات فوتبال بین المللی در سال ۱۸۷۲ در گلاسکو بین اسکاتلند و انگلیس برگزار شد .اگر چه در این مرحله ورزش به ندرت در خارج از بریتانیا انجام می شود . در قرن بیستم فوتبال در سراسر دنیا انجام می شد و انجمن های ملی فوتبال تاسیس شد.

اولین بازی رسمی بین المللی خارج از جزایر بریتانیا در ماه ژوئیه ۱۹۰۲ بین اروگوئه و آرژانتین برگزار شد

 در تاریخچه جام جهانی فوتبال فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا در تاریخ ۲۲ می ۱۹۰۴ در پاریس تاسیس شد.که شامل انجمن های فوتبال از فرانسه -بلژیک -دانمارک -هلند -اسپانیا -سوئد و سوئیس به آلمان قول دادن که به آن ملحق شوند .

با افزایش محبوبیت فوتبال به عنوان یک ورزش المپیکی شناخته شد . IOC در مسابقات المپیک تابستان ۱۹۰۰ و ۱۹۰۴ و هم چنین در بازی های ۱۹۰۶ INTERCALATED GAMES قبل از تبدیل شدن به یک رقابت رسمی المپیک تحت الشعاع فیفا در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۰۸ رقابت شد.

این رویداد فقط برای بازیکنان آماتور بود .به عنوان یک نمایش به جای رقابت در نظر گرفته شد.

تاریخچه جام جهانی فوتبال
تاریخچه جام جهانی فوتبال

تاریخچه جام جهانی فوتبال

در سال ۱۹۰۶ میلادی فیفا تصمیم به سازماندهی مسابقات بین المللی فوتبال بین کشورهای خارج از چارچوب المپیک در سال ۱۹۰۶ داد و این در سوئیس برگزار شد.

این ها بسیار ابتدایی برای فوتبال بین المللی بود و تاریخ رسمی فیفا این رقابت را پایان ناپذیر می داند.با توجه به رقابت المپیک که تنها در بین تیم های آماتور مورد حمایت قرار گرفت این مسابقات شامل تیم های حرفه ایی شد.

TORNEO INTRNAZIONAL STAMP SPORTIVA که در سال ۱۹۰۸ در تورین برگزار شد . مسابقات بین باشگاه های فردی (تیم های غیر ملی) که هر یک از آنها یک ملت کامل بود مورد حمایت قرار گرفتند.

در سال ۱۹۱۴ فیفا تصمیم به برگزاری مسابقات المپیک به عنوان مسابقات قهرمانی فوتبال جهان برای علاقه مندان و مسئولیت برگزاری این رویداد را به عهده گرفت.

این باعث شکل گرفتن اولین رقابت بین قاره ایی فوتبال جهان در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۲۰ که توسط بلژیک بدست آورد رهبری شود.

اروگوئه عنوان قهرمان مسابقات را در سال ۱۹۲۴و ۱۹۲۸ به دست آورد.در سال ۱۹۲۸ فیفا قصد داشت مسابقات بین المللی خود را به نمایش بگذارد.المپیک تابستانی ۱۹۳۲ که در لس آنجلس برگزار شد.

قصد ندارد فوتبال را به عنوان بخشی از برنامه به دلیل محبوبیت کم این ورزش در میان مردم ایالات متحده محسوب کند.فیفا و IOC نیز در مورد وضعیت بازیکنان آماتور مخالفت کردند.

و بنابراین فوتبال از بازی ها حذف شد.جولیس ریموت رئیس فدراسیون فوتبال مسابقات جام جهانی را با میزبانی اروگوئه برگزار کرد.از تیم های ملی شرکت های مختلف برای شرکت در بازی ها دعوت شد ولی انتخاب اروگوئه به عنوان میزبان مسابقات به معنی یک سفر طولانی و گران قیمت برای این تیم ها بود.

و هیچ کشور اروپایی متقاعد نشد که تیم را تا دوماه قبل از شروع مسابقه بفرستد. در نهایت ریموت تیم بلژیک -فرانسه -رومانی و یوگسلاوی را متقاعد کرد تا این سفر را انجام دهند.

در مجموع ۱۳ کشور در این مسابقات شرکت کردند. ۷ تیم از امریکای جنوبی – ۴ تیم از اروپا و دو تیم از امریکای شمالی .استادیوم سنتناریو محل اولین فینال جام جهانی در سال ۱۹۳۰ در مونته ویدئو انجام شد.

دو بازی اول جام جهانی در ۱۳ ژوئیه ۱۹۳۰ بطور همزمان انجام شد و فرانسه و ایالات متحده به ترتیب مکزیک و بلژیک را شکست دادند.اولین گل در تاریخ جام جهانی توسط لوسیان لورنت فرانسوی به ثمر رسید.

asemari.ir-تاریخچه جام جهانی فوتبال
asemari.ir-تاریخچه جام جهانی فوتبال
درفینال اروکوئه ۴بر۲آرژانتین رامقابل ۹۳هزار نفردرمونته ویدئو بازی را بردو اولین قهرمان جام جهانی شد

مسائلی که در مسابقات مقدماتی جام جهانی به وقوع پیوست مشکلات سفرهای بین قاره ایی و جنگ بود .تعداد کمی ار تیم های امریکای جنوبی مایل بودند برای جام جهانی ۱۹۳۴ سفر کنند.

و تمام کشورهای امریکای شمالی بجز برزیل و کوبا مسابقات ۱۹۳۸ را تحریم کردند.برزیل تنها تیم امریکای جنوبی بود که در هر دو رقابت شرکت کرد.مسابقات ۱۹۴۲و۱۹۴۶ که آلمان و برزیل در پی میزبانی آن بودند به دلیل جنگ جهانی دوم و پیامدهای آن لغو شد.

جام جهانی ۱۹۵۰ که در برزیل برگزار شد اولین حضور بازیکنان بریتانیایی بود.تیم بریتانیا در سال  ۱۹۲۰از فیفا جدا شد و تا حدودی از عدم تمایل به بازی در برابر کشورهایی که در حال جنگ بودندو به عنوان اعتراض علیه نفوذ خارجی در فوتبال این کار را انجام داد.اما در سال ۱۹۴۶ پس از دعوت فیفا دوباره وارد شد .

مسابقات بین سال های ۱۹۳۴

۱۶تیم در این مسابقات رقابت کردند. در سال ۱۹۳۸ هنگامی که اتریش به آلمان جذب شد ۱۵ تیم در جام جهانی حضور داشتند.در سال ۱۹۵۰ زمانی که هندو اسکاتلند و ترکیه باختند مسابقات با ۱۳ تیم که اکثر آن از کشورهای اروپا -امریکای جنوبی -اقلیت کوچکی از امریکای شمالی -آفریقا -آسیا و اقیانوسیه بودند.

این تیم ها معمولا توسط تیم های اروپایی و آمریکای جنوبی شکست خوردند.

این مسابقات به ۲۴ تیم در سال ۱۹۸۲ و سپس به ۳۲ تیم در سال ۱۹۹۸ گسترش یافت

هم چنین تیم های بیشتری را از آفریقا – آسیا و امریکای شمالی پذیرفت .از آن زمان تیم هایی از این مناطق از موفقیت های بیشتری برخوردار بوده اند و چندین بار به مرحله نهایی مسابقات رسیده اند.

مکزیک در فینال در سال ۱۹۸۶ . کامرون فینالیست در سال ۱۹۹۰ -کره جنوبی در سال ۲۰۰۲ به مقام چهارم رسید.سنگال و ایالات متحده هر دو فینالیست در سال ۲۰۰۲٫

فینالیست های سال های ۱۹۹۴-۱۹۹۸-۲۰۰۶-۲۰۱۸ همه از اروپا یا امریکای جنوبی بودند.

پلاتینی اعتقاد داشت افزایش تیم های جام جهانی از ۳۲ تیم به ۴۸ تیم یک برنامه سیاسی است.

asemari.ir
asemari.ir
شرایط شرکت در جام جهانی

در تاریخچه جام جهانی فوتبال از زمان جام جهانی در سال ۱۹۳۴ مسابقات مقدماتی برگزار شده است .ان ها در ۶ منطقه آفریقا-آسیا-امریکای شمالی و مرکزی -کارائیب و آمریکای جنوبی اقیانوسیه و اروپا برگزار می شود.

که توسط کنفدراسیون های مربوطه اداره می شود.فر آیند صلاحیت تقریبا سه سال قبل از مسابقات نهایی آغاز می شود.و طی یک دوره دو ساله ادامه می یابد .از جام جهانی ۱۹۳۸ به بعد کشورهای میزبان دریافت مجوز خودکار به مسابقات نهایی را دریافت می کنند.

اما از جام جهانی ۲۰۰۶ شرکت در جام جهانی نیاز به بازی های مقدماتی داشت .در طی یک ماه ۳۲ تیم در مسابقات جام جهانی شرکت می کنند.دو مرحله وجود دارد. مرحله گروهی و مرحله حذفی .

در مرحله گروهی تیم ها در ۸ گروه و هر گروه ۴ تیم باهم رقابت می کنند.از سال ۱۹۹۸ محدودیتی برای قرعه کشی استفاده شده تا اطمینان حاصل شود که هیچ گروهی شامل بیش از دو تیم اروپایی یا بیش از یک تیم از هر کنفدراسیون نباشد .

در مجموع از هر گروه دو تیم به دور بعد می روند و دو تیم حذف می شوند .

برچسب ها
نمایش بیشتر

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن