ورزشی

تاریخچه فوتبال

تاریخچه فوتبال به زمانی که در سال ۱۸۶۳ در انگلستان آغاز شد برمی گردد.زمانی که فوتبال و انجمن های راگبی شروع به شعله ور شدن در دوره های مختلف کردند انجمن فوتبال در انگلستان شکل گرفت .در مقالات قبلی سایت آسماری به تاریخچه جام جهانی پرداختیم .دراین مقاله تاریخچه فوتبال را بررسی می کنیم.

مردم سال ها از لگد زدن به فوتبال لذت می بردند.قدیمی ترین باشگاه فوتبال در سال ۱۸۵۷ در انگلستان تاسیس شد .فوتبال تاریخی طولانی دارد و فوتبال در شکل فعلی در انگلستان در اواسط قرن ۱۹ ظاهر شد .

اما نسخه های جایگزین این بازی خیلی زود به وجود آمدند که شامل توپی است که از سنگ ساخته شده است . در بیش از سه هزار سال پیش در فرهنگ های قدیمی MESOAMERICAN رخ داده است .

اولین بازی شناخته شده توپ که درگیر لگد زدن بود در چین در قرن ۲و۳ قبل از میلاد تحت نام CUJU رخ داد.CUJU با یک توپ دور منطقه مربع شکل بازی می کردند.بعدا به ژاپن گسترش یافت .و تحت شکل های تشریفاتی اجرا شد.

در اکثر نقاط جهان فوتبال به عنوان شطرنج زمین سبز بزرگترین ورزش در جهان نامیده می شود.

تاریخچه فوتبال-asemari.ir
تاریخچه فوتبال-asemari.ir

تاریخچه فوتبال

تاریخچه فوتبال نشان می دهد که دیگر انواع مختلف از بازی با توپ از یونان باستان شناخته شده است .توپ توسط کره ایی از چرم پر شده با مو ساخته شده است .توپ های پر از هوا مربوط به قرن ۷ است .

این فرهنگ رومی بود که فوتبال را به جزیره بریتانیا آورد .با این حال  در تاریخچه فوتبال مشخص نیست که در چه درجه ایی بریتانیایی ها تحت تاثیر این تغییر پذیری قرار گرفتند .و در چه درجه ایی انواع مختلف را بوجود آوردند.

این بازی در قرن ۱۲ در انگلستان توسعه یافت . در این قرن بازی هایی که شبیه به فوتبال بودند مردم در مراتع و جاده ها بازی می کردند.علاوه بر لگد زدن در این بازی توپ را با مشت می زدند.

تاریخچه فوتبال نشان می دهد که این فرم اولیه فوتبال هم چنان بسیار خشن بود .یکی از ویژگی های فوتبال پیشینیان این بود که در مناطق وسیعی در شهرها اتفاق می افتاده است .شگفتی های این بازی سبب آسیب رساندن به شهر و گاهی اوقات مرگ می شد.

به همین علت این بازی چندین قرن ممنوع بود.اما در خیابان های لندن در قرن ۱۷ ظاهر شد.در سال ۱۸۳۵ بازی فوتبال در مدارس دولتی رایج شد.با این وجود زمان زیادی طول کشید تا ویژگی های فوتبال امروز به اجرا در آید.

asemari.ir
asemari.ir
برای مدتی طولانی تمایزی روشن بین فوتبال و راگبی وجود نداشت

هم چنین تغییرات زیادی در مورد اندازه توپ فوتبال و تعداد بازیکنان و طول مسابقه وجود داشت.این بازی بیشتر در مدارس انجام می شد.

بازی های غالب در مدرسه راگبی و اونت بود .منشا بازی راگبی نیز از فوتبال است .با این فرق که در راگبی می توانید توپ را با دست بگیرید.در اونت توپ به طور انحصاری با پاها بازی می شود.

و این بازی را می توان به عنوان یک پیشینه نزدیک به فوتبال مدرن دانست.بازی راگبی “بازی در حال اجرا ” نامیده شد.در حالی که بازی در اونت “دریبل ” نامیده می شد.تلاش برای ایجاد قوانین مناسب برای بازی در یک دیدار در کمبریج در سال ۱۸۴۸ صورت گرفت .

تشکیل انجمن فوتبال در انگلستان

یکی دیگر از رویدادهای مهم در تاریخ فوتبال در سال ۱۸۶۳ در لندن اتفاق افتاد .زمانی که اولین انجمن فوتبال در انگلستان شکل گرفت .و تصمیم گرفته شد که حمل تپ با دست ممنوع شود .

این جلسه با ستاندارد سازی اندازه و وزن توپ منجر شد.نتیجه جلسه لندن این بود که بازی به دو کد تقسیم شد .فوتبال و راگبی .

با این حال این بازی برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا می کند .و هنوز انعطاف پذیری زیادی در مورد قوانین وجود دارد.یکی دیگر از رویدادهای مهم در این مرحله می تواند بین تیم های انگلیسی و اسکاتلندی باشد.

در حالی که تیم های انگلیسی ترجیح می دهند با توپ در یک راگبی بیشتر بازی کنند اسکاتلندی ها توپ را بین بازیکنان خود می چرخانند .و این رویکرد اسکاتلندی بود که به زودی غالب شد.

این ورزش ابتدا یک سرگرمی برای طبقه کارگر بود . تعداد ۳۰ هزار تماشاگر در اواخر قرن ۱۹ مسابقات را می بینند .این بازی به زودی توسط مردم بریتانیا که به سایر نقاط جهان سفر می کردند گسترش یافت .بویژه در امریکای جنوبی و هند علاقه به فوتبال بیشتر بود.

در زمستان ۱۸۵۵ بازیکنان باشگاه کریکت شفیلد مسابقات فوتبال غیر رسمی برای کمک به حفظ تناسب اندام خود برگزار کردند.در ۲۴ اکتبر ۱۸۵۷ آنها رسما باشگاه فوتبال شفیلد را ایجاد کردند.

که اکنون به عنوان قدیمی ترین باشگاه فوتبال در این انجمن شناخته شده است .در اولین جلسه عمومی سالانه باشگاه قوانین شفیلد را برای استفاده در مسابقات آن طراحی کرد.

در سال ۱۸۶۰ اولین بازی کلاسیک جهان در زمانی رخ داد که شفیلد شکست جدیدی را ایجاد کرد .در سال ۱۸۶۲ یک تیم غیر منتظره در شهر ناتینگهام که شهر اصلی نامیده می شد تشکیل شد.

در دسامبر ۱۸۶۴رسما تشکیل شد .و قدیمی ترین باشگاه فوتبال حرفه ایی در جهان است .

asemari.ir
asemari.ir

اولین باشگاه های فوتبال

از قرن ۲۱ باشگاه های فوتبال غیر سازمان یافته و بدون وضعیت رسمی وجود داشت .بنابراین تصمیم گیری درباره اولین باشگاه فوتبال سخت است .بعضی مورخان می گوین اولین باشگاه در سال ۱۸۲۴ در در ادینبوگ شکل گرفت .

باشگاه های پیشین اغلب توسط دانش آموزان سابق مدرسه تشکیل شده و اولین نوع آن در شفیلد در سال ۱۸۵۵ شکل گرفت .قدیمی ترین باشگاه های حرفه ایی فوتبال در انگلستان نوتس است که در سال ۱۸۶۲ شکل گرفت .و هنوز هم وجود دارد.

یک گام مهم برای ظهور تیم ها صنعتی شدن بود که منجر به گروه های بزرگی از مردم در مکان هایی مانند کارخانه ها بارها و کلیساها گردید.تیم های فوتبال در شهرهای بزرگ تاسیس شدند.

ابتدا فوتبال توسط تیم های مدرسه دولتی تحت سلطه قرار گرفت . اما بعدا تیم های متشکل از کارگران اکثریت را تشکیل دادند.این تغییرات باعث شد که فوتبال حرفه ایی تر شود .

در سال ۱۹۸۵ فوتبال حرفه ایی قانونی شد و سه سال بعد لیگ فوتبال برقرار شد.در فصل اول ۱۲ باشگاه به لیگ پیوستند .اما به زودی باشگاه های بیشتری علاقه مند شدند.

و رقابت ها در نتیجه به تقسیمات بیشتری گسترش یافت .برای مدت زمان طولانی تیم های بریتانیایی غالب خواهند بود .پس از چند دهه باشگاه های پراگ بوداپست و سینا بطور عمده طرفداران سلطه بریتانیایی خواهند بود.

قبل از اواخر قرن ۱۲ زنان شروع به بازی در فوتبال کردند.

قدیمی ترین باشگاه های فوتبال

قدیمی ترین باشگاه فوتبال در سال ۱۸۵۷ در انگلستان تاسیس شد. و در سال ۱۸۷۱ به عنوان اولین مسابقه سازمان یافته در جهان تاسیس شد.اولین مسابقه بین المللی در نوامبر ۱۸۷۲ اتفاق افتاد .

هنگامی که انگلستان به گلاسکو اسکاتلند رفت .کیفیت بازیکنان اسکاتلند به سمت حرفه ایی شدن پیش میرفت . در ابتدا فدراسیون مخالف حرفه ایی شدن بود .

کمبود مسابقات رقابتی منجر به تشکیل یک لیگ فوتبال توسط ۱۲ باشگاه حرفه ایی در سال ۱۸۸۸ و بازی داخلی تا به حال از آن زمان بر اساس پایه فوتبال لیگ و جام حذفی است .

رقابت مسابقات با حضور تیم های حرفه ایی موجب علاقه گسترده بویژه در میان طبقه کارگر شد.حضور تماشاگران از دهه ۱۸۹۰ بطور قابل ملاحضه ایی افزایش یافت .

و باشگاه ها مجبور بودند زمین های بزرگتری جایگزین آن کنند .ساخت و ساز معمولی زمین برای تماشا چیان ایستاده با صندلی های محدود که در کنار لبه های زمین قرار گرفته اند اغلب ترسناک بود.

از طریق رسانه ها فوتبال به وضوع اصلی بحث مردم  تبدیل شد و از اوایل قرن ۲۰ کریکت به عنوان ورزش ملی جایگاه خود را در انگلستان از دست داد.

asemari.ir
asemari.ir

اولین مسابقات در تاریخچه فوتبال

جام حذفی فوتبال اولین رقابتی بود که در سال ۱۸۷۱ اجرا شد . در سال بعد برای اولین بار مسابقه بین دو تیم برگزار شد .مسابقه ایی که انگلستان و اسکاتلند را در بر گرفت .

آن مسابقه با نتیجه مساوی صفر صفر به پایان رسید و چهار هزار نفر در همیلتون آن را تماشا کردند.

۱۲ سال بعد در سال ۱۸۸۳ اولین مسابقات بین المللی برگزار شد و شامل ۴ تیم انگلیس – ایرلند -اسکاتلند -و ولز بود .فوتبال به تدریج از انگلستان به سایر کشورهای اروپایی گسترش یافت .

اولین بازی بیرون اروپا در سال ۱۸۶۷ در آرژانتین اتفاق افتاد . اما کارگران خارجی بریتانیا که در گیر آن بودند نه شهروندان آرژانتین .

فدراسیون بین المللی فوتبال در سال ۱۹۰۴ تاسیس شد .و قانون اساسی با نمایندگان فرانسه – بلژیک -دانمارک -هلند -اسپانیا -سوئد و سوئیس امضا شد.

انگلستان و سایر کشورهای بریتانیا از همان ابتدا به فیفا پیوستند .اما تا سال ۱۹۵۰ در جام جهانی حضور نیافتند .

اولین لیگ های داخلی در تاریخچه فوتبال

تاریخچه فوتبال نشان می دهد که اولین لیگ های داخلی در بسیاری از کشورها اتفاق افتاد .اولین ان لیگ فوتبال انگلیس بود که در سال ۱۸۸۸ تاسیس شد.لیگ ها با گذشت زمان گسترش یافتند .

در سال ۱۹۰۸ فوتبال برای اولین بار به عنوان یک ورزش رسمی در بازیهای المپیک در نظر گرفته می شد.تا زمانی که اولین جام جهانی فیفا در سال ۱۹۳۰ برگزار شد.

در اواخر قرن ۱۹ پارک GOODISONدر انگلستان برای میزبانی بازیهای فوتبال ساخته شد.در سال ۱۸۹۴ فینال جام حذفی بین ناتسلس و بولتون در حضور ۳۷ هزار نفر برگزار شد.

یک نقطه عطف در استادیوم های فوتبال احداث استادیوم ماراکانا است .در سال ۱۹۵۰ یک ورزشگاه در ریودوژانیرو برای نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر آماده شد.

هیچ رویداد ورزشی دیگری امروزه نمی تواند خود را با جام جهانی برابر بداند .اولین نسخه جام جهانی فوتبال در سال ۱۹۳۰ در اروگوئه پخش شد و از آن به بعد هر ۴ سال یکبار انجام شد .

بغیر دوبار استثناء که به دلیل جنگ جهانی برگزار نشد.در سال ۱۹۹۱ اولین جام جهانی برای زنان در چین برگزار شد و از آن زمان نیز هر چهار سال یکبار برگزار شد .امروزه بزرگترین مسابقات باشگاهی جهان لیگ قهرمانان از سال ۱۹۹۲ است .

asemari.ir
asemari.ir
مناطق جهانی فوتبال به ۶ گروه تقسیم شدند

-کنفدراسیون فوتبال آسیاAFC

-اتحادیه انجمن های اروپایی فوتبالUEFA

-کنفدراسیون فوتبال شمالی

-امریکای شمالی و کارائیب (کنساکا)

-کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه OFC

-CONFEDRACION SUDAMERICAN FOOTBALL

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن