پزشکی

بیماری لوپوس چیست ؟

بیماری لوپوس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که می تواند به هر قسمت از بدن صدمه بزند .مزمن به این معنی است که علائم و نشانه ها طولانی تر از ۶ هفته هستند .و اغلب برای سال ها طول می کشد .

بطور معمول سیستم ایمنی بدن ما پروتئین هایی به نام آنتی بادی تولید می کند که بدن را از این مهاجمان محافظت می کند .autoimmunity به این معنی است که سیستم ایمنی بدن نمی تواند تفاوتی بین این مهاجمان خارجی و بافت های سالم بدن خود قائل شود .

نابود کردن بافت های سالم باعث التهاب – درد و آسیب در بخش های مختلف بدن می شود .لوپوس مصری نیست حتی از طریق تماس جنسی. شما نمی توانید به کسی لوپوس بدهید یا از آن لوپوس بگیرید .

لوپوس مانند سرطان نیست

سرطان یک بیماری از سلول های بدخیم و غیر طبیعی است که به سرعت رشد می کنند .و به بافت های اطراف گسترش می یابند .

برخی درمان های لوپوس ممکن است شامل داروهای سرکوب کننده ایمنی باشد  که در شیمی درمانی استفاده می شود .لوپوس مشابه HIV(نقص ایمنی بدن انسان)یا AIDS(سندرم کمبود ایمنی)نیست.

در سیستم HIVوAIDS سیستم ایمنی بدن نامناسب است .در لوپوس سیستم ایمنی بیش از حد فعال است .لوپوس می تواند خفیف یا شدید باشد .کسانی که این بیماری را دارند باید همیشه زیر نظر پزشک باشند .

با مراقبت های پزشکی اکثر افراد مبتلا به لوپوس می توانند زندگی نرمالی داشته باشند .اکثر افراد در سنین بین ۱۴تا۴۴ سالگی به لوپوس مبتلا می شوند .و بیشتر زنان در سنین باروری به این بیماری مبتلا می شوند .

تحقیقات نشان می دهند حداقل یک و نیم میلیون امریکایی دارای لوپوس هستند.امارها نشان می دهد پنج میلیون نفر در سراسر جهان دارای لوپوس هستند .مردان و کودکان و نوجوانان نیز ممکن الست به این بیماری مبتلا شوند .

asemari.ir
asemari.ir

بیماری لوپوس چیست ؟

لوپوس یک بیماری مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن بیش از حد فعال می شود .و به بافت های سالم حمله می کند .این امر باعث آسیب به  – پوست -قلب -کلیه ها و ریه می شود .

لوپوس باعث می شود سیستم ایمنی بدن قادر به جداسازی بین آنتیژن ها و بافت سالم نباشد .

این باعث می شود سیستم ایمنی بدن برای هدایت آنتی بادی ها در مقابل بافت سالم -نه فقط آنتی ژن -باعث تورم و اسیب به بافت شود .

لوپوس به کدام بافت بدن حمله می کند ؟

هر قسمت از بدن می تواند توسط لوپوس تحت تاثیر قرار گیرد .زیرا در معرض طیف وسیعی از علائم بالینی پوست -مفاصل – مغز -کلیه ها -رگ های خونی و سایر اعضای داخلی تحت تاثیر لوپوس قرار می گیرند .

لوپوس متاثر از چیست ؟

اکثر پزشکان بر این باورند که لوپوس ناشی از انگیزه های ژنتیکی و محیطی است .عوامل خطر شامل قرار گرفتن در معرض نور خورشید – داروهای خاص -عفونت با ویروس اپستین بار و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص .

عوامل محیطی عبارتند:

-استرس شدید

-قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش

-سیگار کشیدن

-بعضی از داروها و آنتی بیوتیک ها

asemari.ir
asemari.ir
آیا بیماری لوپوس درمان دارد ؟

بیماری لوپوس درمانی ندارد و تنها علائم آن با دارو کنترل می شود .درمان لوپوس شامل کورتیکو استروئیدها – داروهای سرکوب کننده ایمنی و تغییر سبک زندگی است .

انواع لوپوس

چندین نوع لوپوس شناسایی شده اند اما نوعی که ما به آن اشاره می کنیم لوپوس آریتماتیک سیستمتیک یا SLE است .

*انواع دیگر شامل :

دیسویود

– پوستی

-دارویی

-نوزاد

بیماران مبتلا به دیسویو بیماری آنها به پوست محدود می شود .این مشخصه ایی است که به روی صورت و گردن و سر پوست ظاهر می شود .و بر اندام های داخلی تاثیر نمی گذارد .

SLE جدی تر از لوپوس دیسویو است .زیرا می تواند بر تمام اعضای بدن تاثیر بگذارد .

برخی افراد ممکن است التهاب یا مشکل دیگری را تنها با پوست و مفاصل داشته باشند .

درحالی که دیگر بیماران مبتلا به SLE مفاصل – ریه -کلیه -خون یا قلب آسیب می بیند .

این نوع لوپوس نیز با دوره های شعله ور (زمانی که بیماری فعال است ) و دوره ای بهبودی (زمانی که بیماری خاموش است )مشخص می شود .

یک نوع لوپوس ناشی از واکنش با داروهای تجویزی خاص است .و علائم آن شبیه به SLE است .

داروهایی که با این نوع لوپوس مرتبط می شوند داروهای پر فشاری خون به نام هیدرالازین و داروهای آریتمی قلبی به نام پروکاریامین است .

اما حدود ۴۰۰ داروی دیگر وجود دارند که می توانند این بیماری را ایجاد کنند .

علائم بیماری لوپوس چیست ؟

از آنجا که این علائم با بسیاری بیماری های دیگر مشترک است داشتن تنها یک یا دو تا از این علائم به معنای داشتن لوپوس نیست .

-خستگی:

۹۰ درصد افراد مبتلا به لوپوس خستگی را تجربه می کنند

asemari.ir
asemari.ir

-تب:

یکی از علائم اولیه لوپوس تب بدون هیچ علائم ظاهری است

asemari.ir
asemari.ir

ریزش مو:

از علائم اولیه لوپوس است .بعضی افراد ریزش مژه -ابرو و ریش را تجربه می کنند .لوپوس باعث می شود موهایتان شکننده شوند .درمان لوپوس به افزایش رشد مو کمک می کند .

ریزش مو از علائم بیماری لوپوس
ریزش مو از علائم بیماری لوپوس

-بثورات پوستی:

یکی از نشانه ای برجسته لوپوس راش پروانه ایی است که بر روی پل بینی و گونه ها ظاهر می شود .۵۰ درصد افراد مبتلا به لوپوس این راش را دارند .لوپوس هم چنین می تواند ضایعات غیر خارشی در مناطق دیگر بدن ایجاد کند .بسیاری از افراد مبتلا به لوپوس به نور خورشید و حتی نور مصنوعی حساس اند .

asemri.ir
asemri.ir

التهاب ریه:

یکی دیگر از علائم احتمالی لوپوس است . ریه ملتهب می شودو تورم می تواند به رگ های خونی ریه گسترش یابد .حتی دیافراگم ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

این شرایط می تواند منجر به درد سینه ها در هنگام نفس کشیدن شود .این بیماری اغلب به عنوان درد قفسه سینه پالیزی شناخته می شود .

-التهاب کلیه:

علائم ان مانند فشارخون بالا -تورم پاها -خون در ادرار -درد پهلو و تکرر ادرار است.

-مفاصل متورم این التهاب با درد در مفاصل شما بخصوص در صبح همراه است .

اگر داروهای ضد درد کمک نمی کنند پزشک باید تعیین کند مشکلات مفصلی شما ناشی از لوپوس است یا بیماری مفصلی دیگری مانند آرتریت.

-مشکلات گوارشی:

برخی افراد مبتلا به لوپوس تجربه سوزش سردل -ریفلاکس اسید یا سایر مشکلات گوارشی را دارند .

اگر در معرض مکرر ریفلاکس اسید یا سوزش سردل هستید سعی کنید میزان وعده های غذایی خود را کاهش دهید .اگر علائم همچنان ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید .

-مشکلات تیروئید :

تیروئید به کنترل متابولیسم بدن کمک می کند و عملکرد ضعیف تیروئید می تواند اندام های حیاتی مثل مغزو قلب و کلیه و کبد را تحت تاثیر قرار دهد.

-دهان خشک و چشم خشک :

لوپوس باعث می شود چشم و دهان شما خشک شود .علت آن نیز این است که غدد مسئول اشک و بزاق به علت عملکرد سوء آنتوسین ها می توانند در غدد انباشته شوند .

بیماری لوپوس باعث خشک شدن چشم ودهان می شود
بیماری لوپوس باعث خشک شدن چشم ودهان می شود

در برخی موارد زنان مبتلا به لوپوس ممکن است خشکی واژن و پوست را هم تجربه کنند .

علائم بالقوه بیماری لوپوس

زخم دهان – غدد لنفاوی بزرگ -درد عضلات -پوکی استخوان -افسردگی -درد قفسه سینه

علائم نادر :سرگیجه -کم خونی -تشنج

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن