سلامتی

اثرات شگفت انگیز و خواص جوانه گندم

خواص جوانه گندم شامل خواص ضد پیری -ضد سرطان و پیشگیری کننده از بیماریهای قلبی عروقی است .گندم مزایای زیادی برای بدن دارد و از جمله اینکه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند .و به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر بیماریهای قلبی عروقی و سرطان عمل می کند .گندم دارای خواص ضد پیری است و می تواند بر چابکی ذهن -رشد عضلانی -استقامت میزان بهبودی زخم تاثیر مثبت داشته باشد .

مواد مغذی موجود در گندم همچنین می توانند به هضم غذا کمک کنند و از آسیب به شریان ها جلوگیری کنند .و باعث کاهش وزن می شود. جوانه گندم یک مرکز کوچک و مغذی در هسته  گندم است که فقط حدود ۲/۵ درصد وزن هسته را تشکیل می دهد.هسته گندم شامل پوسته بیرونی (سبوس گندم) آندوسپرم نشاسته ایی که برای تولید آرد استفاده می شود . و گندم (عنصر تولیدی) تشکیل شده است .

جوانه گندم چیست ؟

یک جوانه گندم بخشی از هسته گندم است که به بازسازی گیاه کمک می کند .بطوری که بطور طبیعی حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و توسعه یک ارگانیسم سالم و جدید است .

برای سالها دانه های گندم بطور عمده برای آرد مورد استفاده قرار گرفتند . در این صورت سبوس و جوانه بطور معمول از بین رفته و تولید آرد سفید می کند که مقدار کمی ارزش غذایی دارد .

در واقع زمانی که ویتامین های مصنوعی و سفیدکننده ها به آرد اضافه می شوند نسبت به آرد خالص آسیب بیشتری وارد می کنند .

اگر چه جوانه گندم کوچک است اما مواد مغذی موجود در آن موثرو قوی هستند .پوسته بیرونی هسته گندم سبوس نیز مفید است .اما جوانه دارای مواد مغذی لازم است که آن را مطلوب می کند .

جوانه گندم منبع وسیعی از انرژی -فیبر -پروتئین -کربوهیدرات های پیچیده است .که همه آنها به روش های مختلف با سیستم های داخلی بدن تعامل دارند .

مهم ترین ویتامین ها مانند فولات – ویتامین e- ویتامین B (نیاسین-تیامین-b6) نیز در سطح بالایی در آن یافت می شود .

از لحاظ مواد معدنی جوانه گندم سطح بالایی از پتاسیم و آهن و هم چنین سطح بسیار خوبی از روی -کلسیم -پتاسیم -فسفر و سلنیوم را دارد .

هم چنین دارای اسیدهای چرب امگا ۳ است که یکی از اشکال ضروری و مفید کلسترول در بدن است .جوانه گندم طیف وسیعی از مزایای تغذیه ایی را فراهم می کند .که می تواند به شما در حفظ یک شیوه زندگی سالم کمک کند .

خواص جوانه گندم در تقویت سیستم ایمنی-asemari.ir
خواص جوانه گندم در تقویت سیستم ایمنی-asemari.ir

خواص جوانه گندم

تقویت سیستم ایمنی بدن

با اضافه کردن جوانه گندم به رژیم غذایی تان می توانید سیستم ایمنی بدن خود را بطور مثبت افزایش دهید .تا در برابر تعدادی از بیماری هاو شرایطی مانند بیماری های قلبی و سرطان مبارزه کنید .

نشان داده شده است که هیرولیزات پروتئین گندم باعث افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی در سیستم های آلی می شود .آنتی اکسیدان ها به دنبال یافتن و تخریب رادیکالهای آزاد و سایر میکرو ارگانیسم های بیماری در بدن هستند.

نشان داده شده است که جوانه گندم بطور طبیعی دارای سطوح بالایی از هیدرولیزات است که آنتی اکسیدان ها را در سیستم ایمنی تحریک می کند .

سلامت قلب را بهبود می بخشد

مطالعات نشان داده است که مصرف منظم جوانه گندم می تواند عوامل خطر مرتبط با بیماری های قلبی -عروقی را کاهش دهد.و سلامت کلی قلب را افزایش دهد.

کلسترول LDL کلسترولی است که اکسید شده است و در شریان ها و رگ ها بوجود می آید .این یک عارضه رایج و یک عامل خطر برای حمله قلبی و سکته است .

گندم در رژیم غذایی شما مقدار فیبر غذایی را افزایش می دهد.که با کاهش بیماری های قلبی مرتبط است .وجود اکتاواسانول در گندم نیز میزان کلسترول را کاهش می دهد.

سطوح بالای اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ به محافظت از سیستم قلب وعروق شما کمک می کند.

خواص جوانه گندم-asemari.ir
خواص جوانه گندم-asemari.ir
ضد سرطان

یکی از خواص جوانه گندم خاصیت ضد سرطان بودن آن است .اضافه کردن جوانه گندم به رژیم غذایی به کاهش عوامل خطر برای انواع مختلف سرطان کمک می کند .

نشان داده شده است متابولیسم گلوکز را در یک سطح اساسی متوقف کرده است .و مانع فعالیت سلول های سرطانی می شود .مطالعات نشان می دهد که افرادی که جوانه گندم در رژیم غذایی خود دارند باعث ترشح tnf توسط ماکروفاژها و تحریک فعالیت سلول های NK (سلولهای طبیعی قلب)شده است .هر دو این مزایا باعث آپوپتوز (مرگ سلول های سرطانی و تومور) می شود .

خواص ضد پیری

جوانه گندم می تواند اثرات ضد پیری قابل توجهی بر کیفیت پوست و ریزش مو داشته باشد.جوانه گندم یک را طبیعی برای بدست اوردن این مزایا است .مطالعات طیف وسیعی از مزایا را برای افرادی که نیازهای روزانه خود را از این ویتامین بدست می آورند نشان می دهند .

اگ جوانه گندم بطور منظم خورده شود پروتئین ها و ویتامین های موجود در جوانه گندم می توانند بطور مثبت در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند پسوریاریس- افتالب سوختگی -اگزما -چین و چروک پوست را بهبود بخشند .

عملکرد ورزشی را افزایش می دهد

جوانه گندم ممکن است چشم گیر نباشد اما اثرات آن بسیار قدرتمند است .مطالعات نشان داده جوانه گندم دارای سطح بالای اکتاواسانول طبیعی است .که خاصیت ارگونومیک دارد .

این بدان معنی است که وقتی که به عنوان یک رژیم منظم مصرف شود می تواند استحکام و عملکرد را با تنظیم فیبرهای بیوشیمیایی که انرژی تولید می کنند افزایش دهد.که در نتیجه موجب صرفه جویی در ذخایر انرژی بدن می شود .لازم به ذکر است در حالی که این اثرات بطور علمی چندین بار اثبات شده است .

بهبود متابولیسم سلولی

یکی دیگر از ویتامین های مفید موجود در جوانه گندم ویتامین B است .که شامل تعدادی از ویتامین های مختلف است .شایع ترین آنها نیاسین -تیامین و فولات هستند .

این ویتامین ها برای متابولیسم سلولی حیاتی هستند .که باعث تبدیل مواد مغذی از کربوهیدرات ها – چربی ها و گلوکز به انرژی مصرفی برای سلول ها می شود .

تیامین نیز می تواند با اختلالات متابولیکی مانند چاقی مزمن مبارزه کند .متابولیسم کارکردی بالاتری به معنی افزایش انرژی طبیعی و هم چنین کاهش وزن – قدرت و هوشیاری است .

ویتامین های B را می توان در بسیاری از دانه های کامل یافت .

asemari.ir
asemari.ir
افزایش سلامت عضلات

یکی از خواص جوانه گندم افزایش سلامت عضلات است . پروتئین موجود در جوانه گندم در حفظ عضلات سالم -ترمیم بافت آسیب دیده -تنظیم سطح انرژی درون بدن و کمک به تعادل سیستم کلی بدن کمک می کند .

پروتئین برای افرادی که می خواهند توده عضلانی خود را افزایش دهند ضروری است .

پشتیبانی از بارداری

یکی از خواص جوانه گندم پشتیبانی از جنین در طول دوران بارداری است .جوانه گندم با اسید فولیکی که دارد یک عامل مهم در حصول اطمینان از یک نوزاد سالم برای زن باردار است .

زنانی که فولات را در رژیم غذایی خود دارند کمتر احتمال دارد که فرزندی با نقص لوله عصبی یا سایر عوارض داشته باشند .

جلوگیری از دیابت

یکی از خواص جوانه گندم جلوگیری از دیابت است .اسید فولیک موجود در جوانه گندم با ترکیباتی به نام هموسیستئین در بدن ارتباط دارد که به شدت با تعدادی از شرایط مضر مانند بیماری های قلبی – عروقی و دیابت ارتباط دارد .اسید فولیک در غلات کامل و جوانه گندم یافت می شود .

برچسب ها
نمایش بیشتر

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن