گردشگری

تاریخچه برج پیزا

برج پیزا یکی از قابل توجه ترین سازه های مربوط به قرون وسطی در کشور ایتالیا است . که در پشت کلیسای جامع پیزا و سومین ساختمان قدیمی شهر در میان کلیسای جامع شهر پس از کلیسای جامع و کاتولیک است .شهر پیزا ابتدا یک بند ساده اما مهم ایتالیایی بود .با رشد آن ساختمان های مذهبی نیز ساخته شد .شهر پیزا در تاریخ ایتالیا نقش مهمی ایفا می کند .شهرت و قدرت آن به تدریج در طول سالها افزایش یافت .زیرا مردم پیزا درگیر درگیری های مختلف نظامی و توافقات تجاری بودند.پیزا به شهر پالرمو در جزیره سیسیل در سال ۱۰۶۳ حمله کرد .این حمله موفقیت آمیز بود و فاتحان با مقدار زیادی غنیمت به پیزا بازگشتند .

مردم پیزا تصمیم به ساختن یک مجتمع بزرگ کلیسایی جامع کردند.که این طرح شامل کلیسای جامع -کلیسای غربی -برج ناز یا همان برج پیزا و گورستان بود .هویت واقعی معماران برج پیزا در پرده ایی از ابهام قرار دارد .معماران برجسته مرحله اول کار بونانو پیسانو و جراردو دین جراردو هستند .مرحله دوم ساخت وساز در سال ۱۲۷۵ شروع شد و این بار تاماسو پیزانو (۱۳۵۰-۱۳۷۲)معمار بود .که کار را تمام کرد .

در هر سال ۱تا۲ میلی متر برج پیزا به دلیل خاک نامرغوبی که در آن ساخته شده بود نشست کرد . که بعد از ان معماران و مهندسان سعی کردند این را تصحیح کنندکه فایده ایی نداشت .

بدلیل اینکه پایه برج روی یک زمین نرم که از خاک رس تشکیل شده بود برج هر سال نشست می کرد .و وزن طبقه های بالا موجب می شد که ساختمان بیشتر فرو برود .

برج پیزا -asemari.ir
برج پیزا -asemari.ir

آغاز ساخت برج پیزا

در سال ۱۱۷۴ مهندس بوبانو ساخت برج پیزا را باسنگ مرمر آغاز کرد .برج پیزا شامل ۱۴ هزار تن سنگ مرمر سفید است .از آنجایی که آبهای زیر زمینی زیادی در منطقه که برج پیزا ساخته می شد وجود داشت بوبانو اساس برج را توانست حدود ده فوت در زمین قرار دهد.

با تکمیل اولین طبقه برج طرف جنوبی آن شروع به نشست کرد . سازندگان سعی کردندآن را با ساخت ستون های بلند و آرک ها در سمت جنوب در حدود ۱ اینچ بلند تر از آنهای که در شمال هستند بهبود بخشند .

زمانی که آنها به طبقه ها رسیدند مجبور بودند ستون های جنوبی را ۱۲ اینچ بلندتر از شمال بگذارند .در نهایت به دلیل مشکلات ساخت و ساز ساخت برج متوقف شد .

asemari.ir
asemari.ir

در حال حاضر در سمت جنوب طبقه های برج ۶ اینچ کوتاه تر از سمت شمال است .بونانو طبقه پنجم را اضافه کرد و ستون های جنوب را بلند تر از شمال قرار داد .بونانو پس از اضافه کردن یک طبقه دوباره ساخت و ساز در برج را متوقف کرد.

تقریبا سی سال بعد یعنی در سال ۱۲۶۰ ویلیام اینسبروک طبقه ۶ و۷ را به برج پیزا اضافه کرد .در سال ۱۳۵۰ توماسو پیسانو شروع به ساخت طبقه هشتم برج کرد .برج دذ نهایت در سال ۱۳۷۲ به پایان رسید .

ارتفاع برج( ۵۵/۵۸)متر از سطح زمین در طرف پایین و  (۵۶/۶۷)متر در سمت بالا است .عرض دیوارها ۲/۴۴ متر است .وزن آن ۱۴/۵۰۰ تن تخمین زده می شود .پیش از انجام ترمیم برج در سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۱برج در زاویه ۵/۵ درجه قرار داشت .

با تمام تلاش هایی که برای جلوگیری از سقوط برج در آینده شده است انتظار می رود این برج تنها برای ۲۰۰ سال آینده پایدار باشد .

منبع : سایت های خارجی

 

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن