روانشناسی

۷مهارت های لازم برای کودکان

مهارت های لازم برای کودکان مسیر پیش روی آنها را هموار تر می سازد و به آنها کمک می کند در شرایط مختلف زندگی منعطف باشند .کارشناسان معتقدند تفهیم کردن این رفتارها به کودکان باید از همان ابتدا صورت بگیرد .مهارت هایی مانند مهارت های عمومی در زندگی لازم وحیاتی اند .همه مهارتها به کودک کمک می کند زندگی بهتری داشته باشند و به محرک های بیرونی و بهتر پاسخ دهند.

مهارت های لازم برای کودکان

انعطاف پذیری

یکی از مهارت های لازم برای کودکان  انعطاف پذیری است.یکی از مسائل اساسی که والدین تمایل دارند بچه ها از پس مقابله با آنها بر آیند بازگشت از شکست است .اگر آزمونی را خوب نگذرانند چه اتفاقی برای بچه ها می افتد ؟چگونه نگاه مثبتی به آن داشته باشند ؟

در سال های پیش والدین بیشتر تمایل داشتند به بچه ها خدمات خوبی بدهند و امکانات بیشتر و بهتری برایشان فراهم کنند .اما تجربه به آنها ثابت کرد که بهتر آن است راه هایی را انتخاب کنند تا بچه هایی مقاوم تر. و با اعتماد بنفس بیشتر و متکی به خود تحویل جامعه دهند .

کودکان انعطاف پذیری را با سپردن کارها به آنها و شکست در آن و تلاش دوباره برای انجام آن یاد می گیرند .اگر مسئولیتی که به آنها سپرده شد برای اولین بار درست انجام ندادند والدین نباید در انجام آن دخالت کنند .

بلکه فقط باید آنها را تشویق کنند . کارشناسان معتقدند والدین از شکست های خود در زندگی برای کودکان خود تعریف کنند .به عنوان مثال اگر برای بدست آوردن شغلی خاص تلاش می کنند. ولی در کسب آن موفق نمی شوند آن را برای فرزند خود بازگو کنند .

و نظر او را در این باره جویا شوند .از او بپرسند به نظر وی چه باید کرد ؟آیا باید تسلیم شد ؟شغل های دیگری را انتخاب کرد یا اینکه برای بدست آوردن آن شغل دوباره تلاش کرد .

مهارت های لازم برای کودکان -asemari.ir
مهارت های لازم برای کودکان -asemari.ir
مهارت های عمومی

یکی از مهارت های لازم برای کودکان مهارت های عمومی است .ارتباط با دیگران در زندگی لازم و حیاتی است .آموزش رفتارهای پایه به زمان نیاز دارد . ولی برخی از رفتارها باید هر چه زودتر به کودک آموزش داده شوند .

برخی از آنها مانند گفتگو کردن مکان و زمان منحصر به فرد خود را دارد .بعنوان مثال مکالماتی که در خانه بکار می روند نباید در مدرسه -رستوران -یا منزل افراد دیگر استفاده شود .

تشکرکردن یا گفتن لطفا از همان ابتدای کودکی باید به بچه ها یاد داده شود .رفتارهایی مانند چگونه پشت میز غذا نشستن – آداب صرف غذا – تنه نزدن و سرو صدا نکردن بهنگام صرف غذا را از این دسته رفتارها می توان نام برد .

کارشناسان کودک معتقدند که تفهیم انجام این رفتارها به کودکان از همان ابتدا بسیار مهم است .مثلا در منزل دیگران باید مودب و موقر بود در غیر این صورت دوباره به آنجا دعوت نخواهند شد .

مهارت های داخل خانه

کمک گرفتن از کودکان در انجام کارهای خانه بدین معناست که آنها زمانی که خانه را ترک می کنند قادر به مراقبت از خود باشند .انجام برخی کارها مثل اتو کردن لباس ها -شستشوی ظروف -واکس زدن کفش ها به آنها یاد می دهدتا در آینده به خوبی از عهده زندگی فردی خود بر آیند .

و همیشه چشم انتظار کسی نباشند تا به آنها کمک کند .تقسیم کارهای خانه و عهده دار کردن بچه ها در انجام برخی از آنها به معنای کاهش کارهای پدر و مادر نیست .

بلکه راهی است برای  مسئولیت پذیری کودک  در زندگی .و اعتماد بنفس شان نیز بالا میرود .انجام کارهایی مثل مرتب کردن تخت خوابشان به آنها این حس را می دهدکه به مادر خود کمک کرده اند .

و همین به عنوان یک عامل هم  اعتماد بنفس را در آنها پرورش می دهد. و هم باعث می شود آنها مستقل شوند .

یکی از مهارت های لازم برای کودکان مهارت تمرکز در انجام تکالیف است-asemari.ir
یکی از مهارت های لازم برای کودکان مهارت تمرکز در انجام تکالیف است-asemari.ir
گشت و گذار ایمن

راههای خوبی برای آموزش استقلال به کودکان وجود دارد .به گفته کارشناسان حس استقلال در بچه ها در حدود سن ۶ سالگی رخ می دهد.مثلا زمانی که به مدرسه می روند به آنها اجازه دهید که خودشان به خانه برگردند.

البته این در صورتی است که مطمئن باشید مسیر مدرسه تا خانه برای آنها امن است .و راه ویژه ایی برای پیاده روی ایمن آنها وجود دارد .در این سنین باید چگونگی حفاظت از خود را به آنها یاد داد .

روابط

یکی از مهارت های لازم برای کودکان مهارت دوستیابی است .والدین تمایل دارند به فرزندشان در دوست یابی کمک کنند .و حس اعتماد بنفس را در آنها پرورش دهند .

آنها می توانند به فرزندان خود بیاموزند که حتما لازم نیست کسی را دوست داشته باشند .افرادی هستند که بچه ها دوستشان دارند . بعضی افراد را هم دوست ندارند .و این اصلا اشکالی ندارد .

بزرگترها باید به آنها یاد دهند که با خودشان رو راست باشند و بپذیرند چگونه فردی هستند .مسائل و افرادی که در زندگی آنها را آزار می دهند رها کنند .مثل دوست های آزار دهنده .

کودکان در جمع های مدرسه دوستانی با خلقیات متفاوت از یکدیگر دارند .در بین دوستان شان یک دوست ریاست طلب یا حیله گر دارند .بچه ها باید یاد بگیرند با این دوست ها چطور برخورد کنند و آنها را چطور مدیریت کنند .

والدین باید با بچه ها درباره باورها و ارزش هایی که مد نظرشان است صحبت کنند .آنهارا آگاه ساخته و نظرشان را در آن موارد بپرسند .این مسئله به کودکان کمک می کند تا بتدریج ارزش هایشان را بشناسند .

asemari.ir
asemari.ir
تمرکز

در این دنیای پر زرق و برق و وابسته به تکنولوژی امروز کودکان مستعد هرگونه حواس پرتی هستند .و به سختی می توانند روی مسائل درسی تمرکز داشته باشند .واقعا چگونه می توان به کودکان یاد داد تمرکز کنند .

برخی کارشناسان معتقدند زمانی که کودکان از مدرسه به خانه می آیند از آنها سوال کنیم برای انجام تکالیف مدرسه چه برنامه ایی دارند.ترجیح می دهند میان وعده ایی بخورند و با افراد خانواده گپی بزنند .یا اینکه اول تکالیف مدرسه شان را انجامم دهند و بعد به کارهای دیگر رسیدگی کنند .

انتخاب یکی از این دو راه باید با کنار گذاشتن کارهایی که حواس آنها را از انجام با دقت تکالیف شان پرت می کند همراه باشد .این کار باید بطور منظم و هر روز برای کودک تکرار شود تا بصورت برنامه منظم و روتین او در آید .

سازماندهی

کارشناسان تربیت کودک معتقدند درباره برنامه ریزی زندگی با فرزندان خود صحبت کنید .اینکه چگونه برای کارهای روزمره خود برنامه می چینید .و مشکلات خود را حل می کنید .

این مسئله نقش مهمی در دست یابی کودک به موفقیت های بعدی اش دارد .به عنوان مثال از آنها بپرسید فردا مدرسه چه خبر است ؟ چه کارهایی باید برای فردا انجام دهند .

با این روش آنها سریع یاد می گیرند که اگر برای فردای خود برنامه ریزی نداشته باشند چه اتفاقی برایشان خواهد افتاد .و دچار چه درد سری خواهند شد .بچه ها باید نتایج برنامه ریزی و عدم برنامه ریزی را به خوبی توجه شوند .

منبع: مجله کودک سالم -شماره ۷۰ -فروردین ۱۳۹۷

برچسب ها
نمایش بیشتر

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن