روانشناسی

راهکارهای تربیت کودک بی نظم

تربیت کودک بی نظم و سر به راه کردن کودکان حواس پرت راهکارهایی دارد .  بی نظمی و حواس پرتی تقریبا در بین اکثر بچه ها دیده می شود .عواملی از قبیل شنیدن بیش از حد موسیقی -مشاهده برنامه های متعدد تلویزیونی – بازی با انواع اسباب بازی ها می توانند باعث حواس پرتی در کودکان شوند .

اما بی نظمی و سردرگمی در برخی از کودکان در مقایسه با همسن هایشان بیشتر بوده و باعث بروز عدم کارایی در انجام فعالیت های روزمره و مشکلات  تحصیلی و کاهش اعتماد بنفس در آنها می شود .

برای مقابله با این شرایط نامطلوب کودکان باید طیفی از مهارت ها و عادت های سودمند همچون چگونگی سازماندهی کارهای روزانه – مدیریت زمان – اولویت بندی کارهای روزانه و هم چنین کنترل احساسات و هیجانات آنی را بخوبی فراگرفته و بکار گیرند .

البته این روند معمولا زمان بر بوده و مستلزم پیگیری و هم چنین تمرین زیاد می باشد .بنابر این والدینی که کودکان حواس پرت دارند باید مراحل و گام هایی که در ادامه این مقاله مطرح می شوند را به دقت پیش برده و پیوسته عملکرد کودک خود را مورد بررسی قرار دهند .

راهکارهای تربیت کودک بی نظم

تعیین اهداف مشخص و دست یافتنی

در انتظاراتی که از کودک خود دارید بازنگری کرده و اهداف کوتاه مدتی را برای وی در نظر بگیرید .کودکان باید احساس کنند که پیوسته در حال پیشرفت هستند .بنابراین باید وظایف آنها را به گام های کوچکتر تقسیم کرد .

و برای انجام هر کاری زمان مشخصی را به ان اختصاص دهید .اگر وظایف زیادی را بر عهده فرزند خود قرار دهید معمولا کودکتان دست پاچه شده و از انجام آنها دلسرد می شود .در ضمن در پایان هر مرحله پاداشی در نظر گرفته و کودک خود را تشویق نمایید .

تربیت کودک بی نظم
asemari.ir-تربیت کودک بی نظم
کمک برای تعیین یک ساختار و برنامه کاری روزانه

به عنوان والدین باید در ابتدای کار به همراه کودک خود یک نظام و ساختار کلی برای انجام کارهای روزمره او ایجاد نمایید .اما به مرور زمان خود را کنار کشیده و اجازه دهید تا فرزندتان رشته امور خود را به دست گرفته و برای وظایف روزانه خویش شخصا برنامه ریزی کند .در واقع توجه و هدایت شما در ابتدای کار به کودک جهت داده و باعث ایجاد شور و اشتیاق زیاد در وی می شود .

موفقیت های کوچک پلی به سوی هدف نهایی

هدف نهایی ما در برنامه ریزی برای کودکان سر به هوا این است که زندگی شان را سازماندهی کرده . و به آنها یاد بدهیم تا انجام امور روزانه خود متعهد و مسئول باشند .

ایجاد این روند در بزرگسالانی که نظم دارند کار چندان مشکلی نیست .زیرا آنها به خوبی در دوران کودکی آموزش دیده و تجارب مفیدی را توسط والدین خود کسب کرده اند .

بنابراین ایجاد محیطی که در آن برای دستاوردهای کوچک جشن گرفته می شود و مهارت های لازم با مرور زمان کسب می گردد می تواند باعث شود تا کودک در محیطی پویا و شاد رشد کرده و او را به شخصی با اعتماد بنفس و مستقل در بزرگسالی مبدل نماید .

asemari.ir
asemari.ir
ایجاد شرایط محیطی مناسب

تربیت کودک بی نظم  نیازمند این است که فرزند شما برای انجام وظایف خود و برخورداری از یک سطح هوشیاری مطلوب نیاز به محرک بیرونی دارد سعی کنید برای وی محیطی پویا ایجاد کنید .

مثلا می توانید از یک توپ بزرگ به عنوان صندلی استفاده کرد .تا کودکتان بتواند حین انجام کارهای روزمره اش ورجه ورجه کرده و هوشیار بماند .علاوه بر این با انجام فعالیت های سبک ورزشی انرژی اضافی فرزندتان را تخلیه نمایید .

تا بتواند با آرامش نشسته و وظایف خود را انجام دهد.در ضمن می توانید فواصل کوتاهی را به عنوان زنگ تفریح در نظر بگیرید .تا کودک از لحاظ ذهنی و جسمی بتواند مقداری استراحت کند .

منبع: مجله کودک سالم -شماره ۷۰-فروردین ۱۳۹۷

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن