روانشناسی

چگونه رابطه دوستی میان فرزندان ایجاد کنیم

ایجاد رابطه دوستی میان فرزندان  امروزه به دلیل تاکیدی که روانشناسان و مشاوران بر رابطه میان والدین و فرزندان دارند در بسیاری مواقع رابطه میان فرزندان با یکدیگر نادیده انگاشته می شود .

و به اهمیت آن پرداخته نمی شود .به همین دلیل است که اغلب به تاثیر ایجاد رابطه دوستی میان فرزندان  توجهی نمی شود .اما را بطه هر فرد با خواهر یا برادرش بخش مهمی از رشد درونی او محسوب می شود .

لذا داشتن یک رابطه خوب با برادر یا خواهر اگر از لذت داشتن رابطه خوب با والدین بیشتر نباشد از آن کمتر نیز نیست .برخی والدین تصور می کنند فرزندان آنها از بدو تولد باید یکدیگر را دوست داشته باشند به یکدیگر محبت کنند و از هم حمایت کنند .

اما تحقیقات روانشناسان نشان می دهددر بسیاری موارد چنین باوری حقیقت ندارد .اتفاقا از بدو تولد میان خواهران و برادران نوعی حس رقابت شکل می گیرد .البته این به معنای نبود محبت و علاقه به یکدیگر نیست .

اما نباید حس رقابت میان آنها را نیز نادیده گرفت .فروید در سال ۱۹۴۹ در نظزیه ایی علمی عنوان کرد که رقابت میان فرزندان یکی از عوامل مهم تفاوت های شخصیتی در آینده است .پس همانطور که می بینید روانشناسان از سالها پیش به ابعاد پیچیده روابط میان خواهران و برادران پی برده اند و در پی توصیف آن بر آمده اند .

تحقیقات نشان می دهد هرچه فاصله سنی میان فرزندان کمتر باشد رقابت میان آنان بیشتر است .هم چنین رقابت میان برادران بیش از خواهران است .برادران به مقابله فیزیکی می پردازند در حالی که خواهران وارد دعوای لفظی می شوند .ثابت شده است که در اکثر موارد حتی خواهران پس از رشد و تشکیل زندگی مستقل رابطه بهتری با یکدیگر دارند .اما در این میان آنچه بیشتر از سایر عوامل می تواند تعیین کننده باشد رفتار و نحوه برخورد والدین با فرزندان است .والدین می توانند با رعایت چند نکته ساده در برخورد با فرزندان خود به بهبود رابطه آنها با یکدیگر و افزایش حس محبت و دوستی آنها کمک کنند.

ایجاد رابطه دوستی میان فرزندان

مقایسه نکنید

برای ایجاد رابطه دوستی میان فرزندان اکثر قریب به اتفاق متخصصان معتقدند نباید فرزندان را با یکدیگر مقایسه کرد .با توجه به این نکته واضح است که از توجه بیش از حد به یکی از فرزندان و نادیده گرفتن دیگری باید اکیدا اجتناب شود .در انتخاب جملات دقت کنید .استفاده از عباراتی نظیر  “از خواهرت یاد بگیر” یا ” تو چرا مثل برادرت نیستی” نه تنها به بهبود رفتار کودک کمک نمی کند بلکه موجب تخریب رابطه میان فرزندان با یکدیگر می شود .با اینکار کودکان متوجه تقصیر والدین خود نمی شوند بلکه خواهر یا برادر خود را عامل این سرزنش ها می دانند و به تدریج به او به چشم یک مزاحم یا رقیب نگاه می کنند .با مقایسه کودک این استرس در کودک شکل می گیرد که ممکن است نتواند نظر پدر و مادرش را بخود جلب کند .

ایجاد رابطه دوستی میان فرزندان -asemari.ir
ایجاد رابطه دوستی میان فرزندان – asemari.ir
خود را کنار بکشید

در بحث ها و مشاجرات فرزندان خود دخالت نکنید . مگر اینکه درگیری فیزیکی رخ دهد.مهارت حل مسئله و همکاری از جمله مهارت های اساسی و مهم زندگی هر فرد محسوب می شوند .و حل مشکلات با خواهر یا برادر یکی از بهترین فرصت ها برای ایجاد و تقویت این مهارت هاست .البته تلاش برای بهبود رابطه اشکالی ندارد اما از جهت گیری به نفع یکی و به ضرر دیگری جدا پرهیز کنید .هم چنین از فرزند بزرگتر خود توقع بیشتری نداشته باشید . اینکه شما تصور می کنید فرزند بزرگتر شما به دلیل دو یا سه سال اختلاف سنی باید نسبت به فرزند کوچکترتان رفتاری کاملا منطقی داشته باشد غلط است .فرزندان شما هر دو کودک هستند و نباید از آنها بیش از حد انتظار داشت .

رفتار تعیین کننده است

هر چند که احتمال ایجاد حس رقابت میان فرزندان زیاد است اما این به معنای قهری بودن شکل گیری این رقابت نیست .رفتار مناسب در کیفیت رابطه فرزندان با یکدیگر تعیین کننده است . اطراف ما خواهران و برادران زیادی وجود داردند که به دلیل رفتار و انتظارات صحیح والدین رابطه ایی بسیارخوب با یکدیگر دارند .رفتارهای فرزندان عکس العملی در مقابل اعمال ما هستند . بهتر است به رفتارهای خود توجه بیشتری داشته باشیم.

فرصتی برای ایجاد رابطه دوستی میان فرزندان

سعی کنید تماس فرزندان تان با یکدیگر از طریق فعالیت های اجتماعی افزایش دهید .نا م نویسی در کلاس های مشترک یا بازی های مشترک از نمونه های این فعالیت ها هستند .کاری کنید فرزندان در زندگی یکدیگر درگیر شوند . بدین ترتیب محبتشان افزایش می یابد و بیشتر ارزش وجود یکدیگر را درک می کنند .هم چنین شما و همسرتان سعی کنید اوقات بیشتری را با فرزندتان بگذرانید .اگر محیط خانواده گرم باشد فرزندان از سلامت روانی بیشتری برخوردار خواهند بود .

و بدین ترتیب رابطه بهتری با یکدیگر خواهند داشت .بهتر است فعالیت های گروهی مثلا بازی های دسته جمعی را افزایش دهید .در فعالیت های گروهی افراد بجای منافع شخصی خود منافع جمع را در نظر می گیرند . در نتیجه حس خودخواهی کودکان کاهش می یابد .هم چنین توجه به سنت ها و رعایت آداب و رسوم به تقویت حس نزدیکی اعضای خانواده به یکدیگر کمک می کند .

asemari.ir
asemari.ir
مسئولیت های مشترک به فرزندان بسپارید

برای ایجاد رابطه دوستی میان فرزندان هر چند وقت یکبار مسئولیتی مشترک به فرزندان خود بسپارید .برای مثال از آنها بخواهید خودروی شما را به کمک یکدیگر بشویند . یا ظرف ها را خشک کنند .نوع مسئولیت اهمیت زیادی ندارد  مهم این است که کودک شما مسئولیت پذیر نیز می شود .و فرزندان دارای هدفی مشترک شوند . و برای انجام آن کار آنها مجبورند با یکدیگر همکاری کنند .در نتیجه این همکاری ها بتدریج رابطه میان فرزندان عمیق تر و دوستانه تر می شود .

معجزه سفر را دست کم نگیرید

ارزش و تاثیر سفر برای نزدیک کردن فرزندان به یکدیگر نباید نادیده گرفته شود . هنگامی که کودکان کمی از رفاه همیشگی خود فاصله می گیرند و از دوستان شان دور می شوند به اعضای خانواده خود بخصوص خواهران و برادران توجه بیشتری می کنند . آنها مجبور به گذراندن اوقاتی در کنار اعضای خانواده می شوند .طی همین اجبار است که کودکان متوجه لذت بردن در کنار والدین و خواهران و برادران خود می شوند .بازی و کسب تجربه های جدید برای کودکان خاطره انگیز خواهد بود .لازم نیست برای سفر امکانات ویژه ایی داشته باشید . حتی سپری کردن ساعاتی خارج از شهر را نیز می توان سفر به حساب آورد .

منبع : مجله کودک سالم -شماره ۷۰ -فروردین ۱۳۹۷

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن