سلامتی

شکاف لب و شکاف کام شایع ترین ناهنجاری مادر زادی

شکاف لب و شکاف کام شایع ترین ناهنجاری مادر زادی را تشکیل می دهد.از هر ۷۰۰ تولد یک نفر مبتلا به شکاف لب و شکاف کام می باشد .شکاف کام در دختران و شکاف لب در پسران دیده می شود .در طی هفته ششم حاملگی قسمت های مختلف لب بالایی در کنار هم قرار می گیرند تا لب بالا را تشکیل دهند.تکامل کام بعد از تشکیل لب در اواخر سه ماهه اول حاملگی اتفاق می افتد.

انواع شکاف لب و شکاف کام

به دلیل تکامل جدا از هم لب و کام امکان دارد بچه ایی فقط با شکاف لب – فقط با شکاف کام و یا هر دو به دنیا بیاید .شکاف لب می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد . شکاف لب می تواند از یک شیار باریک کوچک تا یک شکاف کامل از لب بالا تا سوراخ های بینی متغیر باشد .شکاف کام نیز ممکن است تنها در ناحیه کام نرم و زبان کوچک محدود شود .و یا تا ناحیه کام سخت و سقف دهان ادامه یابد .شکاف لب و کام علاوه بر مشکلاتی که در تکلم -شنوایی و مشکلات تغذیه ایی که ایجاد می کند بلکه از لحاظ ظاهری هم صورت کودک را نا متناسب می کند .

علل شکاف لب و شکاف کام

مجموعه ایی از عوامل ژنتیکی و محیطی می توانند در بروز مشکل شکاف لب و شکاف کام  موثر باشند .از جمله عوامل محیطی می توان به مصرف بعضی داروها در حاملگی -عفونت ها و کمبود اسید فولیک اشاره کرد .احتمال بروز شکاف کام در نوزادانی که مادرشان الکل یا سیگار مصرف می کنند بیش از سایرین است .بعضی از شکاف ها با اختلالات دیگری در قسمت های دیگر بدن همراهند .و مجموعه ایی از علائم را تشکیل می دهند ک هبه آن سندرم می گویند .

عوارض ناشی از شکاف لب و شکاف کام

عوارض تغذیه ایی

شکاف لب مشکل چندانی در تغذیه نوزادان ایجاد نمی کند . اما شکاف هایی که در کام وجود دارد باعث می شود که کودک نتواند عمل مکیدن را بخوبی انجام دهد.برای مکیدن نیاز است که در ناحیه دهان خلا ایجاد شود .و شکاف های ناحیه کام امکان ایجاد خلا را به نوزاد نخواهد داد .کودکان دارای شکاف کام ممکن است هنگام شیر خوردن شیر از بینی شان خارج شود . پستانک های مخصوصی برای تغذیه این کودکان وجود دارد.

شکاف لب وشکاف کام شایع ترین ناهنجاری مادرزادی-asemari.ir
شکاف لب و شکاف کام شایع ترین ناهنجاری مادرزادی-asemari.ir
عوارض تکلم

در بیشتر مبتلایان به شکاف کام مشکلات تکلمی اتفاق می افتد .این کودکان تو دماغی صحبت می کنند .و بعضی از کلمات آنها مفهوم نیست .به طوری که صدای مربوط به تلفظ حرف (ب) بصورت( م) – و حرف (ن) بصورت (د) شنیده می شود .با ترمیم شکاف کام این مشکلات در گروهی از کودکان کمتر خواهد شد .. اما گروهی نیز بر حسب عادت غلط به صحبت کردن نامفهوم خود ادامه می دهند .گفتار درمانی در هر دو گروه لازم است .بسیاری از این کودکان به جراحی های ترمیمی در ناحیه حلق برای بهبود تکلم نیاز دارند .

عوارض شنوایی

کودکان مبتلا به شکاف کام باید از بدو تولد توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی معاینه شوند . این کودکان به علت اختلال در عملکرد شیپور استاش مستعد ابتلا به بیماری های گوش میانی می باشند .در این کودکان تهویه گوش میانی دچار اختلال و تجمع مایع در گوش میانی منجر به کاهش شنوایی و عفونت می شود .در صورت تشخیص زود هنگام این مشکلات قابل کنترل هستند .اما اگر دیر به آنها رسیدگی شود منجر به عوارض دائمی شنوایی و یا اختلالات تکلمی می شوند .

کودکان مبتلا به شکاف کام با ضریب هوشی معمولی زندگی می کنند .اما در صورت عدم تشخیص و درمان اختلالات شنوایی سطح یادگیری آنان کمتر از حد معمول خواهد شد .

عوارض دندانی و فکی

شکاف لب به داخل سوراخ بینی گسترش می یابد و تعداد دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد.در این کودکان نداشتن بعضی از جوانه های دندانی – بی دندانی – دندان های اضافه و تغییر رنگ دندان می تواند قابل رویت باشد .

در مان شکاف لب و کام

درمان شکاف ها جراحی های متعدد است .که از سنین نوزادی شروع می شود. و تا بزرگسالی ادامه دارد . بهترین زمان جراحی شکاف لب سه ماهگی است .در طی این عمل جراح با ایجاد برش های متعدد در دو طرف شکاف که از لب تا سوراخ بینی امتداد دارد با طراحی های بخصوصی دو طرف لب را به همدیگر نزدیک می کند . شکاف لب دو طرفه ممکن است به دو جراحی نیاز داشته باشد که اولین آن در ماه اول برای نزدیک تر کردن لبه ها به همدیگر است . جراحی شکاف کام به دلیل نیاز به ساختن یک کام جدید یک جراحی مشکل است .ایجاد کام جدید باعث کاهش عفونت های گوش میانی – بهبود در رشد دندان ها و استخوان های صورت کودک -پیشرفت تغذیه و توانایی سخن گفتن می شود .

جهت ترمیم شکاف کام چندین جراحی انجام می شود که به عمق و بزرگی شکاف بستگی دارد .بطور کلی کودک با شکاف کام یا لب ممکن است بیش از ۶ بار تحت عمل جراحی در طی دوره شیرخوارگی تا بلوغ قرار گیرد .این جراحی ها شامل ترمیم اولیه لب – ترمیم اولیه کام -بازسازی حلق (فارنگو پلاستی)- پیوند استخوانی فک -جراحی های ارتوگناتیک فک بالا یا پایین -ترمیم ثانویه لب و جراحی پلاستیک بینی می باشد .

asemari.ir -شکاف لب و شکاف کام
شکاف لب و شکاف کام-asemari.ir
توصیه های بعد از عمل جراحی شکاف لب و کام

-عدم استفاده از پستانک به مدت دو هفته

-ممانعت از قرار دادن انگشتان یا اسباب بازی در دهان کودک به مدت دو هفته

-تغذیه با کمک سرنگ یا لبه کناری قاشق صورت بگیرد

-بعد از جراحی لب کودک قرمز و متورم می شود

-نوع غذا مثل قبل جراحی خواهد بود

-کودکی که بی قرار بوده و از خوردن امتناع می کند ممکن است درد داشته باشد و نیاز به مسکن دارد .

-پانسمان روی لب نیاز نمی باشد

-والدین باید با کودک مبتلا به شکاف کام مثل یک کودک عادی رفتار کنند تا اعتماد بنفس و روابط اجتماعی کودک مشکل نشود .

-پماد آنتی بیوتیک مثل تتراسایکلین چشمی پس از برداشت چسب های نازک مورد استفاده قرار می گیرد .

-از مواجهه با نور آفتاب برای حداقل ۶ ماه برای کاهش تیرگی محل زخم باید پرهیز گردد.

-جای زخم با گذشت زمان بهتر شده ولی هرگز به طور کامل ناپدید نمی شود .

-نوارهای باریک چسب برای تقویت محل جراحی و کاهش فشار به زخم و بخیه ها و جلوگیری از دستکاری محل زخم استفاده می شود .

منبع: مجله کودک سالم -شماره ۷۰ -فروردین ۱۳۹۷

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن