سلامتی

اختلال های خوردن در کودکان

اختلال های خوردن در کودکان بسیار متنوع و شایع اند .در مواردی که این اختلالات در کودک ماندگار شوند می توانند مسائل و مشکلات بیشتر و جدی تری را به همراه داشته باشند .

اختلالات خوردن در کودکان شامل داشتن تفکرات و احساسات منفی درباره وزن خود – خوراک و عادت های مربوط به تغذیه است که موجب کاهش و قطع سوخت و ساز بدن و فعالیت های روزمره کودک یا نوجوان می شود .

انواع اختلال های خوردن در کودکان

کلا اختلالات و مشکلات رفتاری ناشی از غذاخوردن در کودکان و نوجوانان بسیار متنوع و زیاد است .از جمله مهم ترین این اختلال ها می توان از بی اشتهایی عصبی -پرخوری عصبی -مشکلات جویدن غذا -عادت های عجیب در خوردن – انتخاب غذاهای معدود و کم اشتهایی نام برد .

برخی از این مشکلات می توانند تاثیر منفی بر سلامت جسمی – روانی کودک گذارند .و موجب بروز رفتارهای هیجانی ناخوشایند منفی در آنها شوند .بی اشتهایی کودکان که مبتلا به بی اشتهایی عصبی هستند در حقیقت دچار عادت های نابهنجار خوردن شده اند .

عادت هایی مثل کم غذا خوردن -خوردن های بی برنامه -انجام ورزش های سنگین و دشوار. کودکانی که دچار کم اشتهایی عصبی هستند مرتب با کاهش و افزایش وزن روبرو هستند .

بی اشتهایی عصبی هم چنین می تواند به تدریج ضربان قلب را کاهش دهد و موجب پایین آمدن فشار خون شود .از دیگر علائم بی اشتهایی روانی می توان به : کاهش چشمگیر وزن -رژیم های طولانی مدت -احساس چاق بودن – ترس از چاق شدن اشاره کرد .

بی اشتهایی روانی بر بدن کودکان

بدن کودکان طی دوران بلوغ و نوجوانی دستخوش تغییرات بی شماری می شود که گاهی آنها را از سوی اعضای خانواده – دوستان و همکلاسی هایشان تحت فشار قرار می دهند .

آنها از ترس چاق شدن و اضافه وزن نسبت به هرچیزی که می خورند بی اندازه حساس و دقیق می شوند .زمانی که اختلال های مربوط به خوردن کودک ناشی از یک بحران روحی و مشکل بهداشت روانی – رفتاری کودک باشد می تواند موجب بیماری های جسمی حادی در او شود .

برای مثال آب بدن کودکی که دچار بی اشتهایی روانی است کم می شود و همین امر می تواند مشکلات زیادی برای او به وجود آورد .در مراحل پیشرفته این کمبود آب می تواند بر فعالیت های مغزی که علائمی از سرگیجه – ضعف عمومی -بی قراری – عدم تمرکز بر کارها -احساس گیجی و از دست دادن حافظه تاثیر گذارد .

بی اشتهایی روانی هم چنین می تواند موجب عدم رشد استخوان ها – بلوغ دیر رس -ضربان نامنظم قلب -ناراحتی معده شود .

اختلال های خوردن در کودکان
اختلال های خوردن در کودکان
پرخوری عصبی

یکی از اختلال های  خوردن در کودکان پرخوری عصبی است .که با علامت سیری ناپذیری شناخته می شود .در این اختلال کودک از الگوهای غیر طبیعی خوردن خود آگاه است . ولی نمی تواند خود را کنترل کند .

آثار روان شناختی پرخوری عصبی عبارتند از افسردگی – اختلالات هیجانی -عاطفی – اضطراب کاهش عزت نفس و خویشتن داری – ناتوانی در برقراری روابط اجتماعی و در مراحل حاد خود آزاری .

خوردن غیر خوراکی ها

بسیاری از کودکان خردسال عادت به خوردن غیر خوراکی هایی مثل خاک – گچ و کاغذ دارند .در مواردی نیز این کودکان خوراکی های خطرناکی مثل رنگ -سرب – پودر لباسشویی را می خورند .

که موجب مسمومیت شدید آنها و بستری شدن شان در بیمارستان می شود .معمولا خوردن غیر خوراکی ها از سن ۲-۲/۵ سالگی شروع می شود .و به تدریج کاهش می یابد .

اختلال های خوردن در کودکان
اختلال های خوردن در کودکان
پیشگیری از اختلال های خوردن در کودکان

کلا شیوه نگرش والدین نسبت به غذا و تغذیه می تواند تاثیر فراوانی بر دیدگاه فرزندان نسبت به خوردن یا نخوردن داشته باشد .

هم چنین نظر والدین درباره وضعیت جسمانی خودشان می تواند به نگرش کودک نسبت به وضعیت جسمانی خود تاثیر گذارد .

خانواده هایی که دارای فرزندان مبتلا به بی اشتهایی روانی هستند از یک یا چند ویژگی زیر برخوردارند .

-محدودیت های بیش از اندازه خانوادگی

-حمایت های بیش از اندازه خانوادگی

-علائم انعطاف پذیری و خشکی رفتار

-اختلالات و تعارض های خانوادگی

بعضی کودکان عادت به خوردن موادی مانند خاک -گچ -رنگ و پودر لباسشویی دارند
بعضی کودکان عادت به خوردن موادی مانند خاک -گچ -رنگ و پودر لباسشویی دارند

روش های درمانی اختلال های خوردن در کودکان

برای درمان  از اختلال ها ی خوردن در کودکان روش های گوناگونی به کار برده می شود .از جمله رفتار درمانی -شناخت درمانی -دارو درمانی و خانواده درمانی.

رفتار درمانی:

برای درمان اختلال پرخوری عصبی در کودک رفتار درمانگر در تلاش است که با تقویت عزت نفس و خویشتن داریو بکار گیری روش های سالم کاهش وزن به کودک کمک کند تا رفتارهای درستی در مقابل پرخوری اتخاب کند .

و هم چنین رفتار درمانگر هم می کوشد با دادن پاداش های متنوع از یک طرف ومنع کودک از رفتارهایتغذیه ایی ناخوشایند و رعایت الگوی سالم تغذیه ایی حمایت و تشویق کند .

روان درمانی:

در دوران درمانی فردی درمان گر سعی می کند با ایجاد رابطه ایی دوستانه و اعتماد بر انگیز نظر کودکرا درباره آثار مخرب رژیم های غذایی سنگین و فشرده جلب کند و سعی دارد رضایت او را از وضعیت جسمانی اش بالا ببرد.

شناخت درمانی :

تغذیه عادی کودک معمولا تحت کنترل عامل اشتهای اوست .وقتی کودک سیر می شود دست از خوردن می کشد .وقتی کودک با احساس اینکه باید بخورد یا نخورد به سیری یا گرسنگی خود توجه می کند این چرخه

معیوب در آنها منجر به عادات کم اشتهایی یا پرخوری می شود .به همین دلیل درمانگر سعی می کند دیدگاه و نگرش کودک را نسبت به تغذیه تغییر دهد.

خانواده درمانی:

در خانواده درمانی تاکید بر تعاملات و روابط اعضای خانواده با یکدیگر در خصوص رعایت الگوی سالم تغذیه و فعالیت مناسب است .اگر پدر ومادری نسبت به رفتارها و عادتهای غذایی فرزندشان نگران هستند بهتر است این موضوع را با او درمیان بگذارند .

و تا زمانی که مشکل به حد بحرانی و جدی نرسیده در صدد فع ان برآیند .

دارو درمانی:

در برخی موارد که بیماری کودک به حد بحران رسیده باشد پزشک متخصص تشخیص می دهد.که با خوردن داروهای آرام بخش می تواند قدری از علائم بیماری را کاهش دهد  و موجب تقویت اشتهای بیمار شود .

منبع:مجله سلامت کودک -شماره ۷۰ -فروردین ۱۳۹۷

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن