مراقبت های بارداری

فواید پیاده روی در دوران بارداری

فواید پیاده روی در دوران بارداری این است که بدن شما را سالم و روی فرم نگه میدارد و حاملگی بهترین دورانی است که شما می توانید از فاید حاصل از آن بهره مند شوید .پیاده روی طی دوران بارداری تا زمانی که بیش از اندازه صورت نگیرد و پزشک شما اجازه آن را صادر کرده باشد هیچ اختلالی برایتان ایجاد نمی کند.

فواید پیاده روی در دوران بارداری

آیا پیاده روی ضروری است ؟نه به صورت خاص اما پیاده روی برای مادر باردار فعالیت مناسبی است .این فعالیت این اطمینان را به شما می دهدکه به آن اندازه که به تحرک نیاز دارید فعالیت کنید .

فواید پیاده روی در دوران بارداری را که نمی توان آنها را نادیده گرفت به شرح زیر می باشند :

تناسب اندام

پیاده روی طی دوران بارداری شما را فعال کرده و باعث تناسب اندام می شود .این یک فعالیت ورزشی روز مره است که باعث بهبود گردش خون شده و ماهیچه های شما را به حرکت در می آورد .

به دنیا آوردن بچه سالم

پیاده روی وزن شما و فرزندتان را تحت نظر قرار می دهد و در بدست آوردن وزنی ایده آل و درست برای فرزندتان کمک کرده.و بنابراین به راحت وطبیعی بودن روند زایمان کمک می کند .

از فواید پیاده روی در دوران بارداری این است که شانس زایمان طبیعی موفق را بالا می برد
از فواید پیاده روی در دوران بارداری این است که شانس زایمان طبیعی موفق را بالا می برد
کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری

بالا بودن قند در مراحل بارداری احتمال مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ پس از زایمان -جلو افتادن زمان زایمان و داشتن نوزادی چاق را افزایش می دهد.پیاده روی احتمال مبتلا شدن به دیابت دوران بارداری را کاهش می دهد.

کاهش خطر پره اکلامپسی

پره اکلامپسی از جمله عوارضی از حاملگی ناشی از فشارخون بالا و وجود پروتئین اضافه در ادرار می باشد .پیاده روی باعث حفظ وزنی متعادل و کاهش کلسترول که در نتیجه عامل تعادل فشار خون در دوران بارداری می باشد می شود .

از این طریق احتمال زایمان زودرس ناشی از پره اکلامپسی کاهش می یابد .

رفع استرس

استرس از علائم مشترک بسیاری از مادران باردار می باشد .شما می توانید علت آن را هورمون ها در نظر بگیرید .در هر صورت یک مادر حامله طی این دوران نوسانات خلقی دارد .بگونه ایی که بعد از خوشحالی به یکباره مضطرب و نگران می شود .

پیاده روی نیز مانند هر فعالیت ورزشی دیگری باعث آزاد شدن اندروفین می شود .که عامل ایجاد احساسی خوب در بدن است .این فعالیت استرس شما را از بین برده

و خلق شما را بخصوص طی روزهایی که احساس خوبی ندارید بهتر می کند .

یکی دیگر از فواید پیاده روی در دوران بارداری رفع استرس است
یکی دیگر از فواید پیاده روی در دوران بارداری رفع استرس است
افزایش شانس داشتن یک زایمان طبیعی

پیاده روی انعطاف پذیری و حرکت ماهیچه های شما را بهتر می کند .در نتیجه راهیست برای داشتن زایمانی سریع تر و بدون درد .پیاده روی صبحگاهی به زایمان طبیعی کمک بیشتری می کند.

و هنگامی که جسم شما در وضعیت خوبی قرار دارد برای زابمان طبیعی آماده می باشد .پیاده روی شانس زایمان طبیعی را افزایش می دهد.

برطرف کردن درد و ناراحتی ها

طی حاملگی این احتمال وجود دارد که شما مستعد درد و ناراحتی های جسمی ناشی از نداشتن فعالیت باشید .پیاده روی به برطرف شدن این درد و ناراحتی ها کمک می کند .

کشش پاها در طول پیاده روی نیز به رهایی از این دردها کمک می کند .

دیگر فواید پیاده روی در دوران بارداری

پیاده روی احتمال کاهش ویار -خستگی -گرفتگی عضلات -یبوست – واریس و بی خوابی بخصوص در شب را افزایش می دهد.فعالیت روزانه خواب را تحت تاثیر قرار می دهدو پیاده روی انرژی اضافی بدن را می سوزاند .بنابراین خواب راحتی را به ارمغان می آورد .

منبع: مجله کودک سالم -شماره ۷۰ -فروردین ۱۳۹۷

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن