مراقبت های بارداری

بارداری در طب سنتی

بارداری در طب سنتی نیازمند اصلاح مزاج زوجین در گام اول است . در طب سنتی شرقی تمام روش های طب به بارداری از دوران قبل از آن توجه می شود .۴ ماه پیش از بارداری زمان مورد نیاز برای یک متخصص طب سنتی است که بتواند یک باروری سالم و مطلوب را تحت کنترل بگیرد .اولین گام اصلاح مزاج زوجین است .این کار در حدود ۳ الی ۴ ماه زمان نیاز دارد .تمامی اختلالات مزاجی دستگاهی مانند اختلال مزاج رحم می بایست پیش از اقدام به بارداری اصلاح گردد. بطور کلی می توان گفت هرکدام از زوجین می بایست دارای یک اعتدال مزاجی باشند .این اصلاح مزاج و حرکت آن به سمت و سوی تعادل سبب می شود که اختلالات باروری به حداقل میزان خود برسند .

اعتدال مزاج قبل از بارداری در طب سنتی

یکی از مراقبت های بارداری در طب سنتی اعتدال مزاج قبل از بارداری است.یک دیدگاه اشتباه در جامعه این است که اصلاحات پیش از دوران بارداری فقط می بایست در بانوان صورت گیرد .و مرد نیازی به اصلاحات ندارد .که این دیدگاه کاملا غلط است .اصلاحات می بایست در هر دو جنس صورت گیرد .بطور مثال اگر هر کدام از طرفین دچار اختلالات گوارشی – نفخ -یبوست باشند بایست در دوره ۴ ماهه پیش از بارداری حتما به اصلاح آن بپردازند .. زیرا این اختلالات از یک سو بر یک بارداری سالم تاثیر گذار خواهد بود و از سوی دیگر باید توجه شود که در بانوان هر اختلالی که از پیش از دوران بارداری به دوران بارداری انتقال یابد قطعا در آن دوران تشدید خواهد شد .

از آنجایی که در دوران بارداری فرد با محدودیت مصرف دارو نیز مواجه است بنابراین بهتر است پیش از این دوران به اصلاح و درمان خود بپردازد .توصیه می گردد ۴ ماه پیش از بارداری با مراجعه به متخصص طب سنتی به این اصلاح و

اعتدال مزاج پرداخته شود و افراد از هرگونه خود رژیم و خود درمانی پرهیز کنند .

آمادگی پیش از بارداری در طب سنتی

همانگونه که گفته شد آمادگی برای بارداری ۴ ماه پیش از بارداری آغاز می گردد .در این دوران تمام دستگاه های بدن در خدمت تقویت نطفه و تولید اسپرم قوی و بلوغ کامل و سالم تخمک می باشد .

یکی از مهم ترین توصیه های حکما در این باره عدم نوشیدن آب در میان صرف غذا می باشد .این کار نه تنها باعث تضعیف نطفه می شود بلکه حکما بر این عقیده اند که مصرف آب زیاد

باعث کاهش تعداد اسپرم زنده می شود (البته این مسئله اثبات نشده است).از توصیه های مهم دیگر در این دوران عدم مصرف خوراکی های ترش مزه می باشد .

مصرف نوشیدنی های گازدار می بایست به حداقل میزان خود در این دوران برسد .با یک استدلال و نتیجه گیری از این توصیه ها می توان به این نتیجه رسید.

بارداری در طب سنتی
از تدابیر یداوی در بارداری در طب سنتی حجامت است
که مهم ترین تاکید در این دوران مصرف غذای سالم است

غذایی که موجبات یک گوارش سالم و راحت را فراهم کند .در این دوران مصرف خوراکی هایی با مزاج گرم و مرطوب نسبت به مصرف خوراکی هایی با مزاج سرد و خشک برتری دارد .

یکی از مواردی که حتما می بایست پیش از بارداری به آن توجه کرد برطرف کردن یبوست می باشد .غذایی که یک فرد می خورد وارد سیستم گوارش می شود و اولین مقصد آن معده است .

از دیدگاه طب سنتی اولین پخت غذا و از دیدگاه طب مدرن اولین هضم غذا (هضم اولیه ) در معده انجام می شود .نقش سلامت دستگاه گوارش در دوران بارداری پررنگ تر نیز می شود .زیرا این دستگاه در آن زمان تضمین کننده سلامت دو نفر خواهد بود .

از انجایی که عوارض در دوران بارداری تشدید می شود .لذا اگر این دستگاه در دوران پیش از بارداری اصلاح نگردد.در آن دوران فرد با تجمع فضولات و تداخل اخلاط در بدن روبرو خواهد شد .

که به دلیل مجاورت رحم با روده ها عوارض خاص خود را به همراه دارد .از طرف دیگر افرادی که دارای یبوست هستند در هنگام دفع نیاز به انرژی و نیروی بیشتری دارند .

و همین فشار در هنگام دفع می تواند خطراتی را برای جنین به همراه داشته باشد .یکی از نکات اساسی در هنگام بارداری رعایت رژیم غذایی به نحوی خواهد بود که فرد دفع راحت و منظمی داشته باشد .

در صورت عدم رفع یبوست فرد باردار می بایست حتما به پزشک مراجعه نماید .

یکی دیگر از تدابیر یداوی در طب سنتی زالو درمانی است
یکی دیگر از تدابیر یداوی در طب سنتی زالو درمانی است
تدابیر یداوی

در بارداری در طب سنتی یک سری تدابیر یداوی وجود دارند که عبارتند از : بادکش – حجامت -فصه – زالو – ماساژ -اعمال جراحی و هر آنچه که باعث استفراغ گردد. یک باور غلط و اشتباه در میان مردم بکار بردن این تدابیر در دوران پیش از بارداری با اهداف نامشخص و یا اهداف غیر مرتبط است .

نکته اساسی در مورد هریک از این تدابیر این است که اینها هر کدام با اهداف مشخص و زیر نظر متخصصین طب سنتی و در زمان مناسب می توانند انجام گیرند .

امادر صورتی که در زمان نامناسب و با هدفی که هیچگونه ربطی بطور مثال با حجامت ندارد حتی می تواند منجر به سقط جنین شود .لذا در دوره حساس پیش از بارداری و دوره بارداری می بایست حتما تمام آمادگی های لازم زیر نظر پزشک کسب گردد .

حجامت از آنجایی که خون را به لایه ای سطحی پوست می کشاند و از طرف دیگر در دوران بارداری حالت ایده آل ایناست که خون به سمت رحم هدایت شود.

لذا در حجامت بانوان باردار خون از سمت رحم به سمت لایه ای سطحی پوست هدایت می شود .که این خود می تواند موجب افت فشار – غش و ضعف گردد.

در دوره باردارری حجامت حتما می بایست با تشخیص و تجویز پزشک آن هم در حد فاصل ماه های چهارم و هفتم و با رعایت تمام حالات فرد باردار صورت گیرد .

مصرف سیب در دوران پیش از بارداری نقش مهمی در یک بارداری خوب دارد
مصرف سیب در دوران پیش از بارداری نقش مهمی در یک بارداری خوب دارد
سقط جنین

از دیدگاه بارداری در طب سنتی جنین همانند یک میوه کاملا رسیده است که با حرکت دادن شاخه امکان افتاده ان وجود دارد .حرکات و استرس های ناگهانی و شدیدمادر یکی از عواملی است که موجب سقط جنین در دوران بارداری می گردد .

فرد باردار می بایست در این دوران از ورزش های سنگین و حرکات ناگهانی پرهیز کند .نکته دیگری که در مورد سقط جنین در دوران بارداری می توان بیان کرد عدم استفاده از گیاهان و یا خوراکی های قاعده آور است .

فرد باردار نباید تحت هیچ شرایطی از گیاهان یا مواد غذایی قاعده آور استفاده کند .موسیر -پیاز -کنجد -افستنتین -زعفران – نخود -رزماری -گزنه -انیسون -بادرنجبویه -بابون ه-تره -کرفس -انواع کلم ها -کرچک

شب بو -دارچین -فلفل سیاه -لوبیا -بادام تلخ -بهارنارنج –رازیانه -یونجه -سنبل -شوید -سیاهدانه -آویشن -شاهی -خردل سیاهزنیان – گلرنگ و گل همیشه بهار تنها بخشی از گیاهان قاعده اور می باشند که مصرف آنها در دوران بارداری مجاز نمی باشند .

یکی دیگر از دلایل سقط جنین که بیشتر در چندماه اول بارداری اتفاق می افتد لغزیدگی جنین است .گاهی اوقات مصرف یک گیاه دارویی می تواند باعث لغزیدگی جنین و سقط آن گردد.

از گیاهانی که موجب لغزیدگی جنین می شوند میتوان به گل ختمی -پنیرک -پر آلو و زردآلو اشاره کرد .

در دوران بارداری نباید از گیاهان قاعده آور استفاده کرد
در دوران بارداری نباید از گیاهان قاعده آور استفاده کرد
بایدهای بارداری

از نظر بارداری در طب سنتی یک باور غلط در مورد فرد باردار وجود دارد که فرد را همانند یک بیمار و استراحت مطلق را برای او بهترین عمل می دانند .

بارداری در حقیقت یک فرآیند طبیعی در بدن بیمار است .سکون مطلق برای یک فرد بیمار موجبات تجمع فضولات در بدن را فراهم می کند .

که این عدم دفع فضولات و سمیت ناشی از تجمع آنها می تواند موجب آسیب به جنین گردد .پس اولین مساله مهم در دوران بارداری همان تحرک فرد باردار به میزان کافی ومناسب است .

این تحرکات نباید به حدی باشد که باعث آسیب و یا سقط جنین گردد .استحمام مناسب و ملایم و با فواصل طولانی در اوایل بارداری و با فواصل کوتاه تر در انتهای بارداری توصیه می شود .

استفاده از گیاهان و مواد غذایی که باعث برطرف کردن یبوست در دوران بارداری می شود از دیگر توصیه های بارداری در طب سنتی است.

فرح بخش بودن محیط زندگی و انتقال حس امنیت و آرامش به فرد باردار

یکی دیگر از نکات و بایدهای اساسی در دوران بارداری احساس  آرامش و امنیت است.استفاده از یک رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری یکی از ارکان اساسی یک زایمان ایده آل است .

میوه ها یک دسته از غذاهایی هستند که یک فرد مصرف می کند .که در این حالت علاوه بر تمام خواصی که پیش از این ذکر شدموجب کاهش و فرونشاندن حالت تهوع و استفراغ نیز می گردد.

یکی از میوه ای مورد تاکید بارداری در طب سنتی سیب است .سیب علاوه بر اینکه منبع غنی از ویتامین ها است در ساخت یک خون سالم در فرد باردر نیز نقش دارد .

مصرف سیب چه در دوران بارداری و چه در دوران پیش از بارداری باعث رشد و نمو خوب و مناسب جنین می شود .مصرف سیب در دوران پیش از بارداری نقش بسیار پررنگی در یک بارداری موفق دارد .

اگر فردی در دوران بارداری با احساس استفراغ مواجه گشتمی تواند سیب را بصورت پخته و با مقداری عسل و زنجبیل مصرف کند .در بین میوه های خشک نیز بادام -فندق -پسته -بهترین میوه ها برای دوران بارداری می باشند .

که البته بادام بر پسته و فندق ارجحیت دارد .از بین گوشت ها برای یک فرد باردار گوشت بره و گوسفند جوان بهترین گوشت های قابل مصرف می باشند .و از بین نان ها بهترین نان که توصیه به مصرف ان می شود نان سنگک است .

منبع : مجله کودک سالم -شماره ۷۰ -فروردین ۱۳۹۷

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن