مراقبت های بارداری

مراقبت از زخم سزارین

مراقبت از زخم سزارین شامل ۱- التهاب ۲- ترمیم لایه سطحی یعنی اپیتلیزاسیون ۳-فیبروپلازی ۴-بلوغ فیبروبلاست و ترمیم کامل است. هر عاملی که در ترمیم این ۴ مرحله زخم دخالت کند ترمیم را تحت تاثیر قرار می دهد.بلافاصله پس از ایجاد زخم التهاب بوجود می آید و ظرف ۲۴-۴۸ ساعت اول اپیتلیزاسیون صورت می گیرد .

که به صورت سد دفاعی برای جلوگیری از ورود میکروب ها به لایه عمقی است .این مرحله ایی است که معمولا زخم را پانسمان می کنیم .یعنی ساعات اولیه بعد از سزارین .

سپس پانسمان را بر میداریم تا در مجاورت اکسیژن هوا فیبروپلازی بهتر صورت گیرد .در ضمن محیط زخم باید مرطوب نباشد .پس نتیجه می گیریم که پانسمان پس از روز اول برداشته می شود .

در شکم فرد چاق لایه چربی را با شکم بند بالا نگه میداریم که در اثر تعریق زخم مرطوب نشود .و هوا بخورد تا ترمیم زودتر صورت گیرد .البته اگ درن(لوله ایی که درون زخم قرار می دهند تا ترشحات از آن خارج شوند)

وجود داشته باشد تا به هر دلیل پزشک صلاح بداند اقدام دیگری انجام دهد ممکن است متفاوت رفتار شود .برش جداری سزارین عمدتا بصورت عرضی در پایین شکم و گاه بصورت طولی از زیر ناف به پایین داده می شود .

سزارین غالبا در شرایط کاملا استریل انجام می شود و از لحاظ تقسیم بندی زخم جزء زخم های تمیز بحساب می آید .

مراقبت از زخم سزارین

حمام کردن

-معمولا حمام کردن از روز دوم بعد از سزارین مجاز است

-لازم نیست محل زخم را اختصاصا صابون یا شامپو بزنیم

-پس از استحمام باید محل زخم کاملا خشک شود

-حمام کردن و پاکیزگی به مراقبت از زخم سزارین نیز کمک می کند

مراقبت از زخم سزارین
در مراقبت از زخم سزارین نیازی به آنتی بیوتیک خوراکی و موضعی نیست
نخ بخیه

بخیه های جلدی در سزارین اغلب با نخ قابل جذب دوخته می شود .اگر با نخ نایلونی دوخته شود نیاز به کشیدن دارد .از روز ۴ به بعد برای کشیدن مناسب است .

در مواردی که فرد از لحاظ ترمیم زخم مشکلاتی داشته باشد ممکن است تا ۱۰ روز هم کشیدن را به تاخیر بیندازیم.در افراد دیابتی و در خانم های چاق – افراد سوء تغذیه ایی – سن بالا -بی حرکتی -کسانی که نقص ایمنی یا سابقه رادیو

تراپی دارند و یا شیمی درمانی شده اند – کسانی مه بیماری خونی سیکل سل(گلبول قرمز داسی) دارند افرادی که به بیماری روماتوئید آرتریت یا لوپوس مبتلا هستند و یا بیماری روده ایی کرون دارند .

و کسانی که تحت کورتن درمانی اند و افراد سیگاری ترمیم زخم کلا با تاخیر صورت می گیرد .لذا اقدامی مثل قطع سیگار و رفع سوءتغذیه با استفاده از پروتئین و ویتامین کافی – جلوگیری از چاقی – تنظیم قند خون و

بی حرکت نبودن به ترمیم زخم کمک می کند .در زخم تمیز مثل سزارین معمولا نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی نیست .

مراقبت از زخم سزارین-درد محل زخم سزارین و بی حسی عمل تا 6 هفته بعد شایع و تا چند ماه طبیعی است
مراقبت از زخم سزارین-درد محل زخم سزارین و بی حسی عمل تا ۶ هفته بعد شایع و تا چند ماه طبیعی است
نکات مهم

درد محل زخم سزارین و بی حسی عمل تا ۶ هفته بعد شایع و تا چند ماه طبیعی است .عوارض زخم سزارین بصورت تجمع خون (هماتوم)یا عفونت و یا باز شدگی است که معمولا شایع نیست .

ولی در صورت مواجهه با آن باید به پزشک اطلاع داد .تشکیل کلوئید عارضه دیر رس زخم سزارین می تواند باشد که در محل بخیه رشد اضافه و برجستگی صورتی رنگ ظاهر می شود .

کلوئید ممکن است دردناک باشد و یا با خارش همراه باشد .کلوئید در محل پوست ترمیم شده در هر جایی از بدن مثل محل سوراخ کردن گوش و حتی پس از ترمیم جوش در صورت ممکن است بوجود آید .

پس کلا با ید سعی کنیم برای مراقبت از زخم سزارین محل برش سزارین خشک – خنک – باز و تمیز باشد .مصرف ویتامین ها مثل میوه وسبزی و مصرف پروتئین هایی مثل گوشت و تخم مرغ و مایعات باید کافی باشد .

و تحرک و فعالیت در روز حداقل در حد ۷ ساعت وجود داشته باشد .

منبع: مجله کودک سالم -شماره ۷۰ -فروردین ۱۳۹۷

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن