روانشناسی

کارهایی که هر کودک قبل از ۱۲ سالگی باید انجام دهد

کارهایی که هر کودک قبل از ۱۲ سالگی باید انجام دهد و با انجام آنها می توانید مطمئن باشید که کودک شما بخشی از مهارت های لازم در زندگی خود را پیدا کرده است .و حداقل لذت را از دوران کودکی برده است .در روزگاری نه چندان دور پاره شدن سر زانوهای شلوار پسربچه ها لباس های گلی و خاکی – زمین خوردن ها و زخم ها همه بخشی از نگرانی روزانه پدر مادرهایی بود که صاحب فرزندان کوچک بودند اما با آمدن بازی های کامپیوتری و رواج زندگی آپارتمان نشینی دیگر خبری از بازیهای گذشته و هیاهوی کودکان نیست .

کارهایی که هر کودک قبل از 12 سالگی باید انجام دهد
کارهایی که هر کودک قبل از ۱۲ سالگی باید انجام دهد

تحقیقات نشان می دهد شعاع حرکتی کودکان در طول ۴۰ سال گذشته نزدیک به ۹۰ درصد کاهش داشته است .در گذشته کودکان ساعت ها در فضای باز و وسیع بازی میکردند اما امروزه این فضاها به اتاق ها و آپارتمان های کوچک محدود شده است .بی تحرکی بچه ها تا جایی پیش رفته که متخصصان سلامت کودکان فهرستی از کارهایی که هر کودک قبل از ۱۲ سالگی باید انجام دهد تهیه کرده اند .با کامل کردن این فهرست می توان مطمئن بود کودک شما حداقل بخشی از مهارت های لازم در زندگی خود را پیدا کرده است و حداقل لذت را از دوران کودکی خود برده است .این فهرست ابتدا شامل ۴۰۰ پیشنهاد مختلف بود که با انجام تحقیقات روی هزاران پدر و مادر و یادآوری خاطرات گذشته از بازی کردن به دست می آید .

کارهایی که هر کودک قبل از ۱۲ سالگی باید انجام دهد

-بالا رفتن از درخت

-چادر زدن در طبیعت

-غلتیدن از روی یک تپه سرسبز

-دویدن زیر باران

-ساختن و به هوا فرستادن یک بادبادک

-ماهی گیری با تور و قلاب

کارهایی که هر کودک قبل از 12 سالگی باید انجام دهند
کارهایی که هر کودک قبل از ۱۲ سالگی باید انجام دهد

-خوردن سیبی که مستقیما از شاخه یک درخت جدا شده

-برف بازی کردن

-کشیدن نقشه گنج

-گل بازی کردن

-ساختن سد برابر جریان آب

-بازی کردن در شن های کنار دریا

-پریدن از روی طناب

-تماشای طلوع آفتاب

-بالا رفتن از یک کوه بلند

-غذا دادن به حیوانات و پرندگان

-شکار حشراتی مانند پروانه

-دیدن حیوانات وحشی حتی در باغ وحش

-کاشتن یک گل و پرورش آن

-شنا کردن در رودخانه

-قایق سواری

-پیداکردن مسیرهای مختلف روی قطب نما

-درست کردن غذا روی آتش

-پیدا کردن مختصات مکانی با جی پی اس موبایل

خاک بازی چه فوایدی دارد ؟

در خاک باکتری های خاصی وجود دارند که باعث فعال شدن قسمت های خاصی از مغز می شوند .این قسمت ها مسئول تولید یک ماده شیمیایی به نام سروتونین هستند .که نقش مهمی در انجام بسیاری از فعالیت های بدنی داشته و خواص ضد افسردگی دارند .در بسیاری از کارهایی که در فهرست پیشنهاد شده وجود دارد کودکان ناگزیر به رفتن به محیط های طبیعی و تماس با خاک هستند .کودک حین بازی کردن به کشف محیط اطراف خود می پردازد .و نخستین قدم ها را برای اجتماعی شدن بر میدارد.تماس با محیط خارج باعث می شود دنیای کودکان وسعت بیشتری پیدا کرده .و آنها با مفاهیم جدید آشنا شوند .کودکان حین بازی کردن با شخصیت های اجتماعی آشنا می شوند و نقش خود را به عنوان یک فرد در آینده می شناسند .در این زمان است که کودکان متوجه می شوند آیا شخصیت مدیر و هدایت کننده دارند یا باید تحت کنترل دیگران باشند .

منبع :مجله کودک سالم -شماره ۶۷- دی ماه ۱۳۹۶

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن