روانشناسی

راههای ارتقاء مهارت های اجتماعی کودک

ارتقاء مهارت های اجتماعی کودک موجب آگاهی بیشتر کودک از نحوه بر قراری ارتباط با دیگران می شود .هر فرد برای زندگی موفق در یک جامعه نیازمند مهارت های اجتماعی است .افرادی که تعاملات اجتماعی را بلد هستند در روابط اگاهانه تر و موفق تر عمل می کنند .تعاملات اجتماعی یعنی شناخت روحیه و احساسات درونی خود و دیگران و برخورد صحیح با آنها برای برخورداری از روابط مطلوب .به همین دلیل تقویت مهارت های اجتماعی در کودکان از اهمیت بسزایی برخوردار است .بنابراین هر روز برای کار کردن روی مهارت های اجتماعی فرزندتان زمان بگذارید .وقتی فرزند شما در مهارت اجتماعی به قدرت رسیده باشد قطعا به محبوبیت رسیده و به فردی دوست داشتنی در جامعه تبدیل می شود .

این کودکان کمتر درجامعه دچار کم رویی یا انزوای اجتماعی خواهند شد .انزوای اجتماعی در سنین کودکی عواقب دراز مدت و جدی بر بهداشت روانی فرد در بزرگسالی خواهد گذاشت و ممکن است منجر به افسردگی – اضطراب -عزت نفس پایین و دیگر احساسات منفی شود .برای غلبه بر این مشکلات باید آموزش مهارت های اجتماعی و روابط مثبت با دیگران را از سنین پایین به کودکان آموخت تا اثر گذاری بیشتری داشته باشد.

ارتقاء مهارت های اجتماعی کودک

سلام کردن

سلام کردن یکی از مهم ترین مهارت ها در ارتقاء مهارت های اجتماعی کودک است .افراد از طریق سلام کردن با دیگران ارتباط بر قرار می کنند .پس در نخستین گام واژه سلام بسیار مهم است .

به کودکان بیاموزیم با لبخند و با صدای بلند سلام کنند و هنگام سلام کردن حتما به چشم طرف مقابل نگاه کنند .تماس چشمی و داشتن لبخند منجر به تقویت روابط اجتماعی او خواهد شد .

بعضی از کودکان به سختی سلام می کنند .و حتی تن صدایشان هنگام سلام کردن دوستانه نیست.کودک باید یاد بگیرد هنگام سلام کردن به طرف مقابل حس شادی و خوشحالی بدهد.

ارتقاء مهارت های اجتماعی کودک
ارتقاء مهارت های اجتماعی کودک
توجه به ظاهر

به کودکان بیاموزید که بهداشت شان را رعایت کنند و موهاشان آراسته باشد .رعایت این گونه موارد به آنها کمک خواهد کرد تا احساس خوبی داشته باشند .

رفتار خوب

خوش رفتاری را در کودک تقویت کنید و آنها را عادت دهید از کلماتی مانند لطفا – معذرت می خواهم .و سپاسگذارم بسیار استفاده کنند .این کلمات باعث قتویت روابط آنها در اجتماع می شود .

برداشت صحیح از صحبت های دیگران

برای ارتقاء مهارت های اجتماعی کودک به او یاد دهید برداشت صحیح از صحبت های دیگران داشته باشد.در گفتگوها و تعاملات به کودکان بیاموزیم انگیزه کودکان دیگر را به خوبی متوجه شود .

تا با برداشت غلط از صحبت های طرف مقابل پاسخ نادرست و نامتناسب ندهد.کودک باید آنقدر مهارت داشته باشد که قبل از هرگونه برداشت از صحبت های دیگران کمی فکر کرده

صبور باشد و در پاسخگویی شتابزده عمل نکند.

ارتقاء مهارت های اجتماعی کودک
ارتقاء مهارت های اجتماعی کودک
پذیرش مخالفت ها

کودکان باید توانایی درک اختلاف ضمن گفتگو را داشته باشند که اگر چنین نباشد دچار ضعف ارتباط شده .و دوستان شان را به مرور از دست داده و در جامعه لطمه می خورند .

بنابر این می توان گفت با آموزش مهارت های اجتماعی می توان کودکان را برای غلبه با مشکلات جدی آماده کرد .این ها موضوعاتی است که در مدرسه به کودکان نمی آموزند . در حالی که آنها بیشترین مشکل را در ارتباط با

دوستان خود در مدرسه پیدا می کنند .بنابراین دست به کار شوید و برای اموزش به کودکتان در موارد مختلف صحبت و آنها را تشویق به گفتگو کنید .

مثال هایی بزنید و از او بخواهید نظرش را بیان کند . و این گونه تفکرات مثبت و منفی او را ارزیابی کنید .به عنوان مثال از او بپرسید :اگر دوستانت در حالی بازی با توپ باشند و توپ به تو برخورد کند چه میکنی ؟

ممکن است جواب ها این گونه باشند: تصادفی بوده -عمدی بوده و من حتما تلافی میکنم -می خواستند با من دعوا کنند .اگر برای دوستت پیغام بگذاری و او جواب ندهد چه می اندیشی ؟ با من قهر کرده -متوجه نشده -و …….

چند توصیه برای اینکه کودکتان بتواند در جامعه رفتار مناسبی داشته باشد

به او بیاموزید پیش از تصمیم گیری در مورد افراد بداند فرد مقابل به چه چیزی فکر کرده و یا چه چیزی باعث بروز چنین رفتاری از او شده است .به عنوان مثال برایش توضیح دهید که اگر وارد کلاس شدی و دیدی دوستانت در حال خندیدن هستند

به جای ناراحت شدن و کناره گیری از آنها بپرس به چه چیزی می خندند.

-به او بگویید وقتی از رفتار فردی ناراحت شدی ابتدا خودت را جای طرف مقابل بگذار و حدس بزن اگر در شرایط او بودی چه میکردی ؟

-یه کودک بیاموزید هنگام صحبت کردن نوبت را رعایت کرده و صحبت دیگران را قطع نکند .

-از او بخواهید همیشه حق بین و حق گو باشد حتی اگر به نفع وی نباشد .

-آموزش همدلی را فراموش نکنید اگر کودکان همدل باشند به راحتی قادر به درک احساسات سایر افراد خواهند بود .به عنوان مثال یک کودک همدل اگر همکلاسی اش در یکی از درس هایش ناموفق باشد.به جای مسخره کردن به درک احساس او پرداخته و او را دلداری داده و یاری خواهد کرد .

-حتما به کودکان مهارت عذر خواهی کردن بعد اشتباهات را بیاموزید .مردمی که بابت اشتباهشانعذر خواهی می کنند نه تنها احمق نیستند بلکه انسان های شجاع و قابل احترامی هستند .

منبع : مجله کودک سالم -شماره ۶۷ -دی ماه ۱۳۹۶

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن