سلامتی

زنگ خطرهای رنگ ادرار

رنگ ادرار می تواند از بی رنگ تا سیاه متغیر باشد .عواملی مانند سوخت و ساز طبیعی یا غیر طبیعی بدنمیزان مصرف مایعات و نوع این مایعات – میزان فعالیت فیزیکی – مواد خورده شده و بیماری های مختلف در این

رنگ موثر هستند .در یک فرد کاملا سالم صرف دریافت کم یا محدود آب و گرمای هوا می تواند باعث تیرگی وکدورت ادرار شود .

رنگ ادرار سبز

اگر بیماری در حین دریافت داروهای وریدی ترکیبات فنلی دریافت کند رنگ ادرار سبز می شود .در عفونت میکروبپسودومونا ائروژینو زا هم رنگ ادرار سبز می شود .البته در مورد این عفونت رنگ ادرار سبز تیره است  .   اگر بیمار آمی تریپتیلین و یا متوکاربامول نیز دریافت کند ادرار می تواند سبز آبی باشد .

 رنگ ادرار صورتی

اگر گلبول های قرمز ادرار زیاد باشد مثلا در شروع عفونت ادراری یا در بیماران با سنگ های ادراری ریز و یا درساعات اولیه شروع عادت ماهیانه در دختران ادرار قرمز صورتی است .گاهی دفع هموگلوبین و یا میو گلوبین

نیز همین رنگ را سبب می شود .در یک بیماری نادر به نام پورفیریا نیز ادرار به همین رنگ قرمز صورتی در میآید .پس دیدن این رنگ در ادرار همیشه نیاز به بررسی و دقت کامل در سلامت عمومی و  سیستم    ادراری بیمار را طلب می کند .

گاه جمع کردن ادرار مریض در کیسه ادرار و تاثیر داروهاو یا میکروب ها رنگ ادرار را در کیسه تغییر می دهد.در حالی که همین ادرار اگر به طریق دیگری بررسی شود ممکن است تغییر رنگ نداشته باشد .

رنگ ادرار می تواند از بی رنگ تا سیاه متغیر باشد
رنگ ادرار می تواند از بی رنگ تا سیاه متغیر باشد
رنگ ادرار رنگ زرد یا نارنجی

در موقع مصرف ترکیبات پریدیوم ادرار به رنگ زرد نارنجی در می آید .البته اگر بیمار تب بالا داشته باشدمصرف مایعات محدود باشد و یا در بیماران دچار سوختگی و در زردی ها نیز رنگ ادرار زرد نارنجی است .

البته وجود یا عدم وجود کدورت گاه در افتراق این موارد کمک می کند و مسلم است که تشخیص قطعی نیازمند شرح حال دقیق و انجام آزمایشات است . مصرف تعداد زیاد کاروتنوئیدها و  ویتامین  هم رنگ ادرار را زردتر از معمول می کند .

شفاف – کدر

در حال حاضر در آزمایشگاهها برای توصیف ظاهر ادرار ان را جلوی منبع نور گرفته و توصیف می کنند .البته باید ادرار در یک ظرف کاملا شفاف باشد . برای توصیف ادرار از کلماتی مثل کدر – شیری

شفاف و غیره استفاده می شود .در شرایط سلامت کامل ادرار تازه شفاف است و با گذشت زمان رسوب مواد فسفاته و کربنات ها کمی کدورت ایجاد می کند .

ادراری که به طور عادی اسیدی باشد نیز به دلیل رسوب اورات ها و یا کلسیم اگزالات و یا کریستالهای اسید اوریک کدر می شود .کدورت در ادرار اسیدی شبیه رنگ پودر آجر است . وجود سول های

پوششی و موکوس در دختران تازه بالغ نیز کمی ادرار را کدر و غیر شفاف می کند .به غیر از کریستال های عادی در ادرار که میزان آنها به غلظت ادرار بستگی دارد ۴ عامل مهم تعیین کننده میزان کدورت ادرار است :

-سلول های سفید خون

-سلول های قرمز خون

-سلول های پوششی

-میکروب ها

سایر علل

سایر علل شامل قطرات چربی – سرم – موکوس -لنف -قارچ ها -مواد مدفوعی و البته آلودگی از محیط خارج است .مثل پودر تالک و یا مواد ناشی از تماس بدن بیمار با مواد حاجب مخصوص رادیولوژی .

در بسیاری از این موارد اگر چه ظاهر ادرار تغییر می کند اما این ها نشان دهنده وجود بیماری نیست .اما چون وجود ۴ عامل اول نشانگر بیماری است اگر ادرار تازه گرفته شده کدر باشد باید بیماری بررسی شود .

منبع :مجله کودک سالم شماره ۶۷ -دی ماه ۱۳۹۶

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن