سلامتی

غده هیپوتالاموس

غده هیپوتالاموس مرکز احساسات و مرکز فرماندهی آدمی به شمار می رود .و هر آن ممکن است به علت عصبانیت و احساس کینه توزی و حسد و سایر ناراحتی های روانی تحریک شود و در سلسله اعصاب حیاتی اثر بگذارد.

اعصاب حیاتی آنهایی هستند که در داخل بدن مامور تنظیم اعمال اعضای داخلی هستند و اراده روی انها هیچ اثری ندارد .موادی که توسط این غده ترشح می شود مستقیما روی مغز اثر میگذارد و تحریکات

شدید و عصبانیت زیادی به دنبال دارد .و اگر در زنان زیاد باشد باعث گواتر یا غمباد می شود .

غده هیپوتالاموس

عده ایی از دانشمندان در امریکا و انگلیس روی سلسله اعصاب عمومی تحقیق کرده و زمینه جنسیحیوانات را مطالعه کرده و همه به این نتیجه رسیده اند که عوامل جنسی بستگی به شرایط محیطی زندگی آنها دارد .

شرایطی مثل نور – حرارت -برودت و طرز تغذیه و جنس مخالف . اگر انسان نیز در محیط سالم و آرام زندگی کرده و غذای خوب و کافی میل کند میل جنسی او زیاد می شود .

افرادی که مرتب عصبانی و اندوهگین هستند کمتر میل به غذا پیدا می کنند . و نسبت به روابط جنسی بی علاقه هستند .همین دانشمندان ثابت کرده اند که نور سرخ سبب تحریک مغز و موجب عصبانیت  و نور سبز سبب

آرامش روحی و  نور آبی سبب راحتی و تسکین اعصاب و بالاخره نور زرد سبب خنده و شادی است .به همین دلیل خون قرمز رنگ – برگ گیاهان سبز رنگ -آبی اسمان و پاییز زرد رنگ است .

حس حسادت - حس انتقام و عصبانیت روی غده هیپوتالاموس تاثیر می گذارد
حس حسادت – حس انتقام و عصبانیت روی غده هیپوتالاموس تاثیر می گذارد
اگر خوب دقت کرده باشید هنگامی که به علت عوامل خارجی گرفتار ناراحتی فکری یا روحی هستید کم تر میل به غذا دارید

و علت آن این است که مرکز عصبی شما تحریک شده و جلوی اشتهای شما را گرفته است .این مرکز هسته کوچکی است که در کف مغز قرار دارد . اگر موقتا یا دائم از کار بیفتد با اینکه شخص دسترسی

به غذا دارد ولی از گرسنگی خواهد مرد .و با توجه به اینکه غدد مترشحه داخلی خودکار و تابع مرکز احساسات آدمی است آثار ظاهری از خود بروز می دهد.

رنگ صورت بر افروخته و سرخ می شود – طپش شدید بوجود می آید -رنگ پریده ضربان قلب شدید شده و عرق سرد تمام بدن را فرا می گیرد .

تمام این تغییرات بر اثر اعصاب هیپو تالاموس است .در چنین حالاتی فشار خون بالا می رود – آب دهان خشک شده چشم ها از حدقه بیرون آمده – مردمک چشم تنگ می گردد و عوارض دیگر در بدن بوجود می آید .

به این دلیل افرادی که در مرکز قدرت یا تجارت قرار دارند بیشتر مبتلا به فشار خون و سایر عوارض عصبی می شوند . و از لحاظ جنسی از مردم عادی ناتوان تر هستند .

تحریکات و اتفاقات خارجی آثار محسوسی روی سلسله اعصاب و هم چنین روی غدد مترشحه داخلی و خارجی بدن دارند .به این دلیل است که حیوانات در بهار و تابستان دنبال عشق و عاشقی می روند و انسان هم از این امر مستثنی نیست .

یعنی غدد جنسی در بهار بیشتر ترشح می کند و در زمستان کم تر .و افرادی که درناحیه گرمسیر زندگی می کنند بسیار پر طاقت تر و صبور تر از اهالی ناطق سردسیر هستند .

عصبانیت روی غده هیپوتالاموس تاثیر گذار است
عصبانیت روی غده هیپوتالاموس تاثیر گذار است

اثر غده هیپوتالاموس روی تغذیه نسوج بدن

یکی از آثار آن روی غده تیروئید است که می تواند سوخت و ساز بدن را تغییر دهد .در اثر عصبانیت سمپاتیک بسته و یا تنگ می شود و غده تیروئید تنگ تر گشته مقدار خون کمتری وارد آن می شود .

و چون این غده در مقابل کسری خون حساس است بسیاری از مراکز حساس و حیاتی بهشدت مشغول شده و تندتر از حد معمول کار می کنند .تا کسری خون را جبران سازند .

به همین دلیل غده تیروئید بزرگتر می شود و سوخت و ساز بدن بالا می رود یا بر عکس .در نتیجه این عمل در حالت عصبانیت قند خون بالا رفته و از طرفی تحریک

غده هیپوتالاموس از راه سمپاتیک سبب بسته شدن لوز المعده نیز می شود .

و در نتیجه انسولین بدن نیز کاهش می یابد .و اگر این عمل روزانه چند بار تکرار شود درکوتاه مدت مرکز حساس لوز المعده از کار افتاده و آن وقت بیماری قند شروع به پیدایش می کند .

غده هیپوتالاموس را بهتر است مرکز فرماندهی بدن دانست . افرادی که در کارهای فکری شدید یاگرفتاری های روحی طولانی هستند میزان اوره و اسید اوریک خون انها بالا می رود .

به همین ترتیب کلسترول خون بیش از میزان عادی می شود . و بیماری دیابت بوجود می آید .

اثر پذیری هیپوتالاموس

حس حسادت – حس انتقام  و تحریکات عصبی تمام این ها روی هیپوتالاموس که مرکز تصمیم گیری است اثر می گذارد .چطور هنگام عصبانیت رنگ روی شما بر افروخته و سپس رنگ پریده می شود .

و قلبتان به طپش می افتد این آثار عکس العمل هیپوتالاموس است .

اثر هیپوتالاموس در تغذیه عمومی بدن

هیپوتالاموس روی مواد مختلف غذایی – تنظیم درجه حرارت و آب و نسوج آثار محسوس دارد .و خوب کار نکردن آن باعث ترشحات غدد هیپوتالاموس می شود .

اثر هیپوتالاموس در تنظیم آب بدن

هیپوتالاموس از راه تاثیر روی هیپوفیز بر فشار اصلی خون و از انجا روی خود مرکز هیپوتالاموس اثر می کند .هم چنین آثار مخصوصی روی آب بدن گذاشته و بیماری دیابت بی مزه را پدید می آورد .

دیابت بی مزه نوعی بیماری است که سبب ازدیاد ادرار می شود .ولی میزان قندخون طبیعی است .و در ادرار قند خون موجود نیست . علت پیدایش آن کسر ترشحات مخصوص غده هیپوفیز است که تنظیم کننده ادرار بوده و هورمون آنتی دیوریک نام دارد .

منبع : کتاب گنجینه طب گیاهی نویسنده :محمدعلی نجات بخش

 

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن