روانشناسی

چطور حسادت را از خودمان دور کنیم

چطور حسادت را از خودمان دور کنیم ؟ متاسفانه این روزها حسادت در جامعه بسیار زیاد شده و به نوعی اپیدمی شده است .چه کنیم این حسادت را از خودمان دور کنیم تا را حت تر زندگی کنیم .

حسادت یکی از احساسات انسانی است .یک خشم درونی است .حسادت از بدو تاریخ همراه انسان بوده است و کمتر کسی است که در زندگی حتی برای لحظه ایی کوتاه دچار این حس نشده. یا این حس را از سوی اطرافیانش تجربه نکرده باشد .

انسان ها دوست دارند بهتر از دیگران باشند. و اگر فرد احساس کند دیگران بهتر از او هستندو خودش در مرتبه پایین تری قرار دارد دچار حسادت می شود .

روانشناسان و کارشناسان علوم رفتاری معتقدند عزت نفس و اعتماد بنفس باعث می شودفرد در هر شرایطی خودش را ارزشمند بداند و به دیگران حسادت نکند .

گرچه باید اشاره داشت حسادت فقط مربوط به مادیات نیست هر چیزی می تواند باعث ایجاد حسادت شود .گاهی انسان ها در انجام کار خیر و کمک به دیگران هم دلشان می خواهد از دیگران بهتر باشند و همین باعث حسادت می شود .

چطور حسادت را از خودمان دور کنیم ؟

همه ما ممکن است گاهی در زندگی دچار حسادت شویم . ارتقای شغلی همکاران – ماشین جدید همسایه یا حتی دوچرخه دوست تان ممکن است باعث حسادت تان  شود .

برای بیشتر افراد حسادت احساسی زودگذر و مقطعی است اما بعضی مواقع حسادتآنقدر قوی و شدید است که شادی فرد را می گیرد و بر روابطش با دیگران تاثیر منفی می گذارد .

این مراحل و قدم ها به شما کمک می کند تا بر حس حسادت غلبه کنید .

چطور حسادت را از خودمان دور کنیم
چطور حسادت را از خودمان دور کنیم
قدم اول

این که چطور حسادت را از خودمان دور کنیم مراحل مختلفی دارد . در مرحله اولبه جای اینکه بخاطر احساس تان به دیگران خودتان را سرزنش کنید ریشه ها و دلایل حسادت تان را شناسایی کنید .

روان شناسان می گویند حسادت در نتیجه اعمال و رفتار دیگران ایجاد نمی شود بلکه عدم اطمینان و اعتماد بنفس درونی افراد باعث بوجود آمدن چنین احساسی در افراد می شود .

سعی نکنید رفتار خودتان را توجیه کنید . شاید گاهی وقت ها بتوانید برای حسادت تان دلیل قانع کننده ایی پیدا کنید اما در اغلب موارد اینطور نیست .

قدم دوم

بهترین راه برای اینکه حسادت را از خودتان دور کنید این است که اعتماد بنفس تان را تقویت کنید . همانطور که در مراحل قبل گفتیم حسادت در نتیجه عدم اطمینان افراد به خودشان ایجاد می شود . نه رفتار واعمال دیگران .

برای افزایش و تقویت اعتماد بنفس تان از همین امروز اقدام کنید . کتاب های مفید در همین زمینه مطالعه کنید . و در صورت لزوم از مشاور کمک بگیرید .

قدم سوم

از تجربه های گذشته درس بگیرید و حسادت را کنار بگذارید . اگر در گذشته به کسی حسادت کرده اید با دقت بیشتری به آثار منفی حسادت در زندگی تان  توجه کنید .

اجازه ندهید حسادت بر روابط شما با دیگران تاثیر منفی بگذارد .

قدم چهارم

افراد خانواده و دوستان شما هر چه بیشتر پیشرفت کنند و در زندگی شان موفق شوند بهتر می توانند از شما حمایت کنند . و اعتماد بنفس تان را بالا ببرند .

بنابر این به جای حسادت به وجود آنها افتخار کنید . به همین خاطر حسادت به داشته های دیگران شما را عصبی – خشمگین و افسرده می کند .و همین باعث می شود انرژی لازم برای پیمودن راه موفقیت را از دست بدهید . و نتوانید پیشرفت کنید .

قدم پنجم

برای اینکه بدانید چطور حسادت را از خودمان دور کنیم باید برای نعمت هایی که دارید شکر گزار باشید و سعی کنید راضی باشید و برای بهتر شدن تلاش کنید .

حسادت وقتی بوجود می آید که شخص احساس کند آنچه دارد کمتر از آن چیزی است که باید داشته باشد .بنابراین قانع و راضی بودن به آنچه که دارید می تواند شما را از این احساس ناخوشایند دور کند .

قدم ششم

برنامه تان را بر اساس اقدامات تنظیم کنید .یاد بگیرید در لحظاتی که دچار حسادت می شویدقبل از اینکه این حس تمام وجودتان را بگیرد آن را تجزیه و تحلیل کنید .

بجای فکرکردن به مواردی که حسادت تان را بر می انگیزد به این فکر کنید که چه ضعف یا کمبودی در وجودتان باعث بوجود آمدن این حس شده است .پس بهتر است شخصیت تان را رشد دهید . به نقاط مثبت شخصیت تان فکر کنید .

قدر خودتان را بدانید و ارزش وجودتان را درک کنید .فراموش نکنید شان شما بالاتر از این است که به دیگران حسادت کنید و با این کار به خودتان آسیب برسانید .

منبع : مجله خانواده سبز شماره ۵۳۳

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن