روانشناسی

۸ عاملی که روحتان را بیمار می کند

عواملی که روح انسان را بیمار می کند از بی تحرکی گرفته تا حساسیت زیاد به مسائل .از مسائل درونی گرفته تا مسائل بیرونی همگی توان انسان را برای داشتن یک زندگی سالم کم میکنند.

برای داشتن جسم و روحی سالم به مراقبت مداوم و ترک بعضی عادات نادرست نیاز دارید.همه این عوامل سلامت روحتان را به خطر می اندازند .

عواملی که روح انسان را بیمار می کند

-خانه نشینی و بی تحرکی

محققان دانشگاهی به این نتیجه رسیده اند که کم تحرکی جسمانی با ابتلا به افسردگی و تشدید آن رابطه دارد.توصیه می کنیم از هر موقعیتی برای پیاده روی استفاده کنید.

برای انجام خرید های روزانه از ماشین استفاده نکنید و با پای پیاده این کار را انجام دهید.

-روابط و شرایط آزار دهنده

برای سر و سامان دادن به برخی شرایط بغرنج و خاتمه دادن به روابط نامناسب زمان لازم است.محققان بخش پزشکی به این نتیجه رسیده اند که واکنش های اجتماعی منفی در

طولانی مدت باعث بروز التهاب در سلولهای بدن شده و به مرور منجر به بیماریهای قلبی عروقی -سرطان و فشارخون بالا می شوند.

کمبود خواب یکی از عواملی که روح انسان را بیمار می کند
کمبود خواب یکی از عواملی که روح انسان را بیمار می کند
-کمبود خواب

محققان به این نتیجه رسیده اند که خواب کافی اساس سلامتی بدن است .زمانی که ما به خواب میرویم بدن از این فرصت برای تجدید عملکرد ارگان های

خود مانند سیستم عصبی مرکزی – مغز و دستگاه گوارش استفاده می کند.اگر احساس افسردگی می کنید احتمالا از کمبود خواب رنج می برید .

یک فنجان دمنوش آرام بخش مثل دمکرده بابونه میل کنید و  نور چراغ های خانه را کم کنید.

-عکس و فیلم گرفتن از حوادث

این روزها اکثر مردم مشغول فیلم گرفتن از اتفاق یا صحنه ایی هستند .بطوری که تمام حوادث را از دوربین تماشا می کنند.البته دیدن خیلی از این صحنه ها برای خیلی از ما عادی شده است .

اما محققان به این نتیجه رسیده اند که هر چه ما بیشتر از این وقایع عکس و فیلم بگیریم بیشتر در به یادآوری حوادث دچار مشکل می شویم.زمانی شما می توانید جزئیات یک حادثه را بخاطر بسپارید که بطور واقعی درگیر آن

حادثه باشید نه اینکه در حال ضبط آن باشید.این کار به مرور زمان به حافظه و سلامت روحی شما آسیب میزند.

-شبکه های اجتماعی و دنیای مجازی

آخرین باری که یک مکالمه عمیق و بدون دخالت شبکه های اجتماعی با دوستان

-همسر یا یکی از اعضای خانواده داشته اید چه زمانی بوده است.این روزها خیلی از ما خود را در دام دنیای مجازی گرفتار کرده ایم.

اما واقعیت این است که در تماس بودن با دوستان و آشنایان در دنیای مجازی یک رابطه واقعی محسوب نمی شود.غرق شدن در دنیای مجازی باعث کاهش دقت -تجربیات و احساسات ما می شود.

و ما را بگونه ایی عادت می دهد که توقع داشته باشیم با یک کلیک ناقابل و با سرعت تمام به خواسته هایمان برسیم.چیزی که در زندگی واقعی امری ناممکن است.

-حساسیت بیش از حد به مسائل

از عواملی که روح انسان را بیمار می کند حساسیت بیش از حد به مسائل است.

اگر یک صحبت منفی از طرف یک همکار و حتی شلوغی وترافیک خیابان ها روزتان را بطور کامل خراب می کند باید بیشتر حواستان باشد.

تحقیقات نشان می دهدمیزان هورمون کورتیزول(هورمون استرس)

در افرادی که با کوچک ترین استرس از نظر روحی به هم میریزند بیشتر است.

حساسیت بیش از حد به مسائل یکی از عواملی که روح انسان را بیمار می کند
حساسیت بیش از حد به مسائل یکی از عواملی که روح انسان را بیمار می کند
-خمیده بودن

راه رفتن با پشت خمیده چیزی فراتر از یک تنبلی و بی حالی ساده است.تحقیقات نشان داده راه رفتن با شانه های افتاده تاثیر منفی روی خلق و خو  وشرایط روحی افراد دارد.

افرادی که هنگام راه رفتن کمر خود را صاف می کنند سلامت روانی بالاتری دارند.البته باید گفت صاف راه رفتن نباید از روی تکبر و غرور باشد که در این صورت تاثیر بدتری روی سلامت روان فرد خواهد داشت.

-نادیده گرفتن نیازهای شخصی

از عواملی که روح انسان را بیمار می کند نادیده گرفتن نیازهای شخصی است.

در بین تمام گرفتاری ها و مسئولیت های کاری -خانوادگی و اجتماعی چه زمانی را به شخص خودتان اختصاص می دهید؟اگر در طول روز زمانی را برای ارامش خودتان در نظر نگیرید دیر یا زود دچار استرس شده و از نظر روحی بهم خواهید خورد.

لذا روزانه ۱۵ دقیقه را به شخص خودتان اختصاص دهید و به نیازهای روحی خود برسید.هرکسی نیاز به استراحت روحی دارد تا بهتر بتواند به مسئولیت های خودش برسد.

منبع: مجله خانواده سبز شماره ۴۵۵ و۴۵۶ خرداد ۹۴

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن