فرهنگی

گزیده تاریخ قوم بختیاری

تاریخ قوم  بختیاری ها که بخش میانی سلسله کوههای البرز را به مدت چندهزار سال متوالی در اختیار دارند مرکب از ۹ ایل هستند .

شعبه چهار لنگ بختیاری مرکب از ۵ باب که هرکدام از این بابها را یک ایل می گویند.

۱-ایل ممیوند یا میوند

۲-ایل محمود صالح یا مم صالح

۳-ایل زلکی

۴- ایل کیانرثی

۵- ایل موگویی

شعبه هفت لنگ بختیاری نیز به چهار باب یا ایل تقسیم بندی می شود

۱-ایل بابادی

۲- ایل دورکی

۳- ایل بهداروند

۴- ایل دینارونی

تاریخ قوم بختیاری

تاریخ قوم بختیاری

قوم بختیاری قدیمی ترین و در عین حال اصیل ترین قوم ایرانی در کشورمان می باشد. هم چنین این قوم بدلیل مجاورت با ممالک عربی اولین قومی هستند که به مذهب شیعه گرایش یافتند.
برخی از مورخان و نویسندگان به اشتباه بختیاری ها را یک ایل معرفی کرده اند در حالی که بنابر تعریف ایل  ایل یک واحد سیاسی اجتماعی است که از تعدادی طایفه تشکیل شده . و معمولا وجود نیای مشترک بین چند طایفه توزیع متعادل مرتع و چراگاه ها و ایجاد انسجام درونی در مقابل جوامع همسایه زمینه ساز این تشکل میگردد.

قوم بختیاری قدیمی ترین و اصیل ترین قوم بختیاری کشور

ملاحضه می شود تعریف ایل کاملا مشخصه های یک باب بختیاری را تداعی می کند در حالی که همگان می دانیم بختیاری ها یک قوم کهن هستند. که با دارا بودن زبان مستقل -تاریخ و فرهنگ مستقل- و حوزه جغرافیایی گسترده و منسجم همه پارامترهای یک قوم را دارا هستند و از ۹ ایل مستقل تشکیل می شوند.
در حوزه دفاع از تمامیت ارضی کشورمان نام قوم بختیاری بیش از هر قوم دیگری در میادین مبارزه با دشمنان برون مرزی ایران در تاریخ به چشم میخورد. و این امر به دلیل اصالت صد در صد ایرانی و عدم اختلاط نژادی با سایر نژادهای مهاجم بوده است.

در اوایل انقلاب اسلامی بختیاری ها که بیش از نیمی از جمعیت استان خوزستان را تشکیل می دهند با صف آرایی همه جانبه در مقابل مزدوران صدام جنبش به اصطلاح خلق عرب را که در صدد تهدید تمامیت ارضی کشورمان بود به سختی سرکوب کردند. در جنگ تحمیلی نیز هزاران جوان غیور بختیاری در راه حفظ کیان اسلامی ایران شهد شهادت نوشیدند و دشمن متجاوز را با شکستی فاحش روبرو ساختند.

تاریخ قوم بختیاری -لباس محلی زنان بختیاری
تاریخ قوم بختیاری- لباس محلی زنان بختیاری

سرزمینی که کوروش کبیر از آن برخاست

منطقه بختیاری ابتدا تحت عنوان ایالت انشان و پارسوماش در دوران ایلامیان و هخامنشیان شناخته می شد

و کوروش کبیر از همین نقطه یعنی انشان یا ایذه کنونی برخاسته و سلسله هخامنشیان را تاسیس کرد.پارسوماش نیز مسجدسلیمان کنونی است.

در قرون اولیه اسلامی ایالت جبال و بلاداللور  سرزمین لر را تشکیل میداده است.از قرن چهارم به بعد بلاداللور به دو قسمت لر کوچک و لر بزرگ تقسیم گردید.

در نهایت در اواخر قرن چهارم و پنجم ایالات جبال به ایالت عراق عجم نامگذاری گردید.

در دوران سلسله اتابکان لر نام بختیاری به لر بزرگ اطلاق می شود و در قرن دهم جغرافیای بختیاری به دو قسمت بختیاری و کهگیلویه تقسیم می شود.

در دوران صفویه نقش تاریخی بختیاریها در صحنه سیاسی ایران آغاز می شود

نقشی که با گذشت بیش از پنج قرن متوالی همچنان ادامه دارد.در دوران قاجاریه بخشهایی از سرزمین بختیاری تجزیه وبه استانهای همجوار ملحق گردید .

در سال ۱۲۸۵ تقسیم بندی جدیدی صورت گرفت و در زمان رضا خان بیش از پیش حوزه جغرافیایی بختیاری محدود

و به استانهای لرستان – خوزستان – اصفهان  و کهگیلویه وبویر احمد ضمیمه گردید.

در آثاری که از غار پبده در منطقه بختیاری کشف گردیده است سکونت انسان در منطقه بختیاری بدوران نوسنگی باز میگردد.

امروزه جمعیت بختیاری ها را نه میلیون نفز تخمین میزنند که در استانهای چهارمحال بختیاری

خوزستان – اصفهان – لرستان – تهران و سایر استانهای کشورمان پراکنده اند.

نقش تاریخ ساز بختیاریها که چند هزار سال بصورت متوالی ادامه داشته اکنون نیز با درخشش جوانان برومند ایرانی بختیاری همچنان ادامه دارد.

منبع:کتاب سردار مریم بختیاری نویسنده مهندس حسن دهقانی

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن