دانستنی ها

ازدواج سپید چیست؟

ازدواج سپید در واقع همخانه شدن دختر وپسر است بدون هیچ تعهد قانونی وشرعی .وبدون آنکه هیچ صیغه عقدی بین آنها جاری شود.و نشانه اصلی این ازدواج عدم تعهد نسبت به هم است.

رواج ازدواج سپید در ایران

چند سالی است که این ازدواج در کشور ما نیز رواج پیدا کرده وهر چقدر هم با شرع وسنت وعرف ما ناسازگار باشد باز هم جوانان ما مانعی برای این ازدواج نمی بینند.

در واقع این ازدواج ضدیت تمام با آن چیزی که ما به نام ازدواج می شناسیم دارد.

چندسالی است ازدواج سپید در ایران نیز رایج شده است
چندسالی است ازدواج سپید در ایران نیز رایج شده است
علت گرایش به ازدواج سپید چه می تواند باشد

شاید درنگاه اول نبودن مسئولیت پذیری درجوانان دلیل اصلی این ازدواج به نظر برسد اما اگر مقداری واقع بینانه تر نگاه کنیم مسائل ومشکلات اقتصادی وفشارهای حاصل از آن علت قابل قبول تری میتواند باشد.

رسم ورسوم دست وپاگیر وتجملاتی که ما برای ازدواج داریم میتواند عامل روی آوردن جوانان به این ازدواج باشد.دیگر دلایل روی آوردن جوانها به این ازدواج میتواند سست شدن اعتقادات وباورهای مذهبی  وافزایش سن ازدواج دانست.

در این ازدواج اگر فرزندی شکل بگیرد نمی تواند قانونا پدری داشته باشد چراکه این ازدواج جایی ثبت نشده .احتمال جدایی دوطرف در  این ازدواج بسیار بیشتراز ازدواج رسمی وقانونی است.

در این ازدواج پس از جدایی زنان بیشتر از مردان در معرض آسیب وترد شدن از خانواده هستند.با ازدواج  سپید یکی از ارکان ازدواج که ادامه نسل بود ازهم می پاشد چراکه در این ازدواج بعیدبه نظر میرسد فرزندآوری هدف دوفرد از ازدواج سپید باشد.

که این هم یکی دیگر از تهدیدهای ازدواج. سپید برای نهاد خانواده درکشور ماست.قبلا طلاق راعامل تهدید برای نهاد خانواده می دانستند ولی حالا ازدواج .سپید عامل تهدید کننده دیگری است که بسیار قابل تامل است.

ازدواج  سپید در دیگر کشورها

در کشورهای دیگر ۶۰ درصد ازدواجها در قالب ازدواج .سپید است .این شکل ازدواج اولین بار در سال ۱۹۷۰ در امریکا شکل قانونی به خود گرفت .در کشورهای دیگر حتی برای کسانی که با این ازدواج صاحب فرزند می شوند نیز قوانینی وجود دارد.

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن