زیبایی وپوستسلامتی

رفع سفیدی مو وعلل آن

سفیدی مو میتواند دلایل زیادی داشته باشد.عواملی مانند تغذیه ژنتیک واسترس اشاره کرد.سفیدی مو با افزایش سن یک فرآیندطبیعی است اما وقتی در سنین پایین این اتفاق بیفتد هم نگران کننده است هم به زیبایی فرد آسیب میزند که این بیشتر در مورد خانمها صدق میکند.

سفیدی مو وقتی  زود رس  باشدمیتواند دلایل زیادی داشته باشد.عواملی مانند تغذیه ژنتیک واسترس اشاره کرد.سفیدی مو با افزایش سن یک فرآیندطبیعی است اما وقتی در سنین پایین این اتفاق بیفتد هم نگران کننده است .هم به زیبایی فرد آسیب میزند که این بیشتر در مورد خانمها صدق میکند.باافزایش سن رنگدانه های طبیعی که رنگ طبیعی به مو میدهند فعالیتشان کمتر میشود .وبه تدریج متوقف میشود وقتی فولیکولهای مورنگ خود را از دست می دهند موهاشروع به سفیدشدن میکنند. کمبودبعضی ویتامینها و موادمعدنی نیز باعث سفیدی مومیشود وبرای داشتن موهایی سالم باید رژیم غذایی سالمی داشته باشیم.

سفیدشدن مو به دلیل اثراتی که بر روحیه واعتماد به نفس فرد میگذارداز اهمیت ویژه ایی برخورداراست .و به همین دلیل است که افرادی که دچارسفیدی مو میشوند سعی میکنند با رنگ کردن این سفیدی رابپوشانند .که البته موهاموقتاسیاه میشوند وپس از مدتی به همان رنگ قبلی برمیگردندعلاوه براینکه این رنگها آثارمخربی برسلامت افراد دارد .

استرس وعوامل روحی درسفیدی مو موثرهستند
استرس وعوامل روحی درسفیدی مو موثرهستند
روشهای طبیعی که سفیدشدن مورا به تاخیرمی اندازد:
 • استفاده از روغن کنجدونارگیل وبادام تلخ وماساژ آن روی پوست سر
 • استفاده از برگ وپودرکاری درغذا.شمامیتوانید این پودر را بایک روغن مخلوط کنید وروی پوست سربگذارید.
 • استفاده از پودرحناکه یک رنگدانه ی طبیعی است.درگذشته مادربزرگهای ماازحنا برای پوشاندن سفیدی موجلوگیری از ریزش مو استفاده میکردند.
 • مس موجود در گردو میتواند مانع سفیدی مو شود.
 • استفاده از زرده ی تخم مرغ محلی بصورت یک ماسک روی سر.
 • میگو با امگا۳ که دارد تاثیر بسزایی درسلامت مو دارد.
 • استفاده ازمنابع ویتامین b1وb6وb12 که شامل شیر وپنیر وتخم مرغ ومرغ میشود.
 • ماساژپوست سر باعث میشود خون درپوست سر جریان پیداکند.
 • تخم شنبلیله رابگذارید شب تاصبح خیس بخورد و روز بعد آن راله کرده بصورت خمیر دراورید و روی پوست سرخود بگذاریدویکساعت بع بشویید.
 • پوست سیب زمینی را ۵دقیقه بجوشانید ووقتی خنک شد باان پوست سر وموهایتان را ماساژ دهید.
 • مصرف مداوم ویتامین eمیتواند درسلامت موی شماموثرباشد.
عوامل موثر در سفیدشدن مو :
 • ژنتیک نقش مهمی در سفیدشدن موها دارد.سفیدشدن مو درسنین پایین میتواند نشان دهنده ی این باشد که پدرومادر ویا اجدادمانیز این مشکل را داشته اند که در این صورت هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.
 • عوامل روحی روانی واسترس میتواند نقش موثری در سفیدی مو داشته باشد.استرس سلولهای بنیادی درفولیکول مو را ازبین می بردورنگ دانه هایی که رنگ طبیعی به مو میدهند فعالیتشان متوقف میشود.اگربه اطراغیانتان نیزتوجه کنید خواهید دید که افرادی که مشغله ی فکری وکاری بیشتری دارندزود تر از سن معمول دچار سفیدی مو شده اند.
 • کم کاری وپرکاری تیرویید میتواند باعث سفیدی مو و ریزش مو شود .اختلال تیرویید متابولیسم بدن را مختل میکند.
 • تغذیه نادرست وموادغذایی که منبعی از موادمغذی و ویتامینها نباشدممکن است باعث سفیدی مو شود وسلامت مو رابه خطر بیندازد .مانند کمبود ویتامین b12که باکم خونی وفقر اهن باعث نرسیدن خون به فولیکول مو  و ریزش ونازک شدن وسفیدی مو میشود.موادغذایی که قندمصنوعی دارندمثل نوشابه وشک ویانمک مصرف زیاداز حد آنها میتواند سفیدی مو را درپی داشته باشتد.
 • سیگار ودخانیات نیز بابستن رگهای خونی میتواند باعث بسته شدن مسیرخون به فولیکول مو شود وموهاسفیدشوند.
  کم کاری وپرکاری تیروئید باعث سفیدی مومیشود
  کم کاری وپرکاری تیروئید باعث سفیدی مومیشود

برای درمان سفیدی موی سر ابتدا باید علت سفید شدن مو رابیابیم. اگرعلت ژنتیکی باشد درمانی برای آن وجود ندارد.اگر علت سفیدی موها مشکلات غده ی تیروئید باشد ممکن است بادرمان هورمونی تیروئید موهاهم سیاه شوند.کمبود ویتامین ها رانیز میتوان بامصرف دارو ومکمل ها درمان کرد.ولی بعیدبنظرمیرسد بعداز ترک سیگار وکنترل استرس شمابتوانید موهای خود را باز یابید.

برچسب ها

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصل از دانشگاه شهید چمران اهواز - علاقمند به وب و فضای مجازی. از اینکه بتوانم مطالب جذاب و مورد علاقه شما را ارائه دهیم بسیار خوشحال میشم. با ارائه نظرات و پیشنهادات خود به افزایش کیفیت سایت کمک کنید. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و معرفی به دوستان خود فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن